takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER

SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER

SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER

SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER
SÜSPANSİYON SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER Emre
Bu içerik 868 kez okundu.

Bir aracın performansı denildiği zaman ilk akla gelen aracın beygir gücü, torku, 0-100 km deki hızlanma değerleridir. Ancak sürücü araca hakim olamadığı sürece araç istediği kadar güçlü olsun bir önemi kalmaz. Bu yüzden üreticiler artık süspansiyon sisteminin üzerine yöneldiler. Çankaya oto ekspertiz firması olarak sizlere biraz daha detalı anlatım yapacağız .

Süspansiyon sistemi nedir?

Araç yolda seyir halinde iken bir çukur ya da tümsekle karşı karşıya geldiğinde süspansiyon sistemi devreye girer ve çukurun ya da tümseğin büyüklüğüne göre aşağıya ya da yukarıya hareketi sağlar, sanki araç düz bir zeminde gidiyormuş gibi. Süspansiyon sistemi tekerlerle yolun arasında oluşan sürtünmeyi max. Yaparak kusursuz sürüş ve dönüş kabiliyeti sağlar. Araç içinde bulunanların rahatı ve güvenliği için son derece önemlidir. Yollar bu denli bozuk olmasaydı, süspansiyon sistemine bu denli gerek duyulmazdı.

Süspansiyon sistemi araçtaki sarsıntıyı minimum’a indirmek için araçla zemin arasında adeta yastık vazifesi yapan elastik parçalardan oluşan mekanik bir düzendir. 

Süspansiyon sisteminin parçaları;

  • Yaylar; Lastikler hariç aracın tüm yükünü yaylar taşır. Esnek olması sebebiyle lastiklerin tümsek ve çukurlarda şasiye yaklaşıp, uzaklaşmasına olanak sağlayarak sarsıntı hissini en aza indirir.

  • Amortisörler; Yayların üzerine binen yükü yumuşatıp tersi yönde tekrar iletir. Araçlarda boru tipi amortisörler kullanılır. Tek tesirli ve çift tesirli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çift tesirliler hem açılma hem kapanma anında görev yaptıkları için en çok kullanılan amortisör tipidir.

  • Askı sistemleri; Lastiklerle araç arasındaki bağlantıyı gerçekleştiren sistemlerin bütününe askı sistemi denir. Lastiklerin virajda yanal kuvvetler etkisiyle yola sürekli ve düz basmasını aynı zamanda yoldaki girinti ve çıkıntıların oluşturduğu titreşimleri minimize etmeyi sağlar. Sabit ve serbest askı sistemleri olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  • Denge çubukları ; denge çubukları yani stabilizatörler araç viraj alırken merkez kaç kuvveti etkisiyle dışa doğru savrulan gövde ile lastikler arasındaki açıyı azaltarak kontrollü hareket sağlar.

  • Rotiller; Rotil küresel şekilli aks başlarını salıncaklara bağlayan parçadır. Alt ve üst salıncağa bağlanma durumuna göre alt ve üst rotil olmak üzere ikiye ayrılır.  Rotiller aks bağlantılarının lastiklerin her türlü yol şartında dahi bağlantısının sürekli olmasını sağlar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi