Suriye'nin Manbij'inin ABD toplantısında özetlenecek yol haritası

Suriye'nin Manbij'inin ABD toplantısında özetlenecek yol haritası

Türk ve ABD dışişleri bakanları için bir yol haritası ortaya koymaları beklendiği Suriye ‘nin Manbij onlar ile, 4 Haziran'da Washington'da yapacakları toplantıda ilin Türkiye Suriye Kürt Halk Koruma Birimleri (çekilmesi için bastırıyor YPG ).

Suriye'nin Manbij'inin ABD toplantısında özetlenecek yol haritası
Suriye'nin Manbij'inin ABD toplantısında özetlenecek yol haritası Admin
Bu içerik 625 kez okundu.

 

“4 Haziran'da sağlam bir zaman çizelgesiyle bir yol haritası açıklayabiliriz. O gün somut adımlar içeren ortak bir açıklama yapacağız. Somut adım, YPG'nin kaldırılacağıdır. Türkiye ile ABD, eyaleti kimin yöneteceğini ve koruyacağını birlikte belirleyecek, ”diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Mayıs'ta Almanya'dan dönüşünde gazetecilere verdiği demeçte.

Türkiye çekilmesi izleyecek YPG militanları “Diğer terör örgütleri tarafından dolduruluyor herhangi vakumu önlemek amacıyla,” Çavuşoğlu bir yerel yönetim kurulacaktır belirterek, ekledi “demografik yapısına dayalı Manbij .”

“Bu nüfusun yüzde 90'ı Araplardan oluşan bir alandır. Kürtler şehir yönetiminde nüfuslarına göre temsil edilecek ”dedi.

'Rakka, Kobani' de aynı plan

Bir Manbij planının başarılı bir şekilde uygulanması, Türkiye ve ABD'nin Rakka ve Kobani gibi farklı Suriye illerindeki benzer faaliyetleri gerçekleştirmesine yol açacak, Çavuşoğlu da ekledi. 

“ Manbij’de atacağımız adım , ikili gerginliğin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca, iki ülke arasındaki geleceğe yönelik adımların temelini oluşturacak ve bu da bize güven tesis etmemize yardımcı olacaktır ”dedi.

Yetkili, ABD'nin YPG ile karargahı kuzey Irak'ın Kandil Dağları'nda bulunan yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) arasındaki bağı kesmek için çalıştığına da inandığını söyledi .

“Bu bağı YPG ve Kandil arasında koparmak istediklerini hissediyorum ” diye ekledi, bunun eklenmesiyle birlikte bunun nasıl mümkün olabileceği ve YPG'nin silahlarını bırakmayı kabul edip etmeyeceği konusunda birçok soru var .

ABD : Henüz anlaşma yok

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert 29 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Türkiye ile Manbij konusunda henüz bir anlaşma yapılmadığını söyledi. 

“ Türkiye hükümeti ile henüz bir anlaşmamız yok . Nauert , günlük basın brifinginde , Amerika Birleşik Devletleri ve Türk çalışma grubunun Ankara'da [25 Mayıs'ta] bir araya geldiğini açıkladı .

“ Suriye ve diğer karşılıklı endişeler ile ilgili devam eden konuşmalar yapmaya devam ediyoruz . İki taraf daha sonra daha fazla işbirliği için bir yol haritasının hatlarını çizmişti ve bu da Manbij'i de içeriyordu ”diye ekledi.

Bu arada Türkiye 'nin devlet kuruluşu Anadolu Ajansı, tartışılan Manbij planına göre, Fırat Nehri'nin batısındaki YPG militanlarını bir ay içinde bölgeyi terk etmeyi öngördü .

ABD ve Türkiye konuya “teknik olarak” karar verdiler, ajans, “görüşmelere katılan kaynakları” gerekçe gösterdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor