takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Sümela Manastırı yeniden açılıyor

Sümela Manastırı yeniden açılıyor

Karadeniz'in Trabzon ili Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı'nda dört yıldır restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Sümela Manastırı yeniden açılıyor
Sümela Manastırı yeniden açılıyor Admin
Bu içerik 6247 kez okundu.

 

Endüstriyel dağcılardan oluşan bir ekibin çelik tel örgü üzerinde çalışmaya devam ettiği manastır, normalizasyon kapsamında sınırlı alanlarla yeniden açıldı. Ziyaretçileri karşılamaya başlayan manastırda sosyal mesafe kuralları ve hijyene öncelik verilmiştir.

Dört yıllık bir restorasyon sürecinin ardından Maçka ilçesinin Altındere'de bulunan Sümela Manastırı'nın bazı bölümleri, geçen yıl 25 Mayıs'ta ziyaretçilere açıldı.

İlk safhası bir aydır ziyarete açık olan manastır tekrar kapatıldı ve ikinci safha çalışmaları başladı. Manastırın bu yıl Mayıs ayında ziyaretçilere açılacağı açıklandı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle restorasyonlar tamamlanamadı.

Çalışma Nisan ayında yarıda kesildi ve Mayıs ayında yeniden başladı. Manastırdaki endüstriyel dağcılar şimdi kaya düşmesine karşı eğimli çelik teller yapıyorlar. Restorasyon ekibi iç mekanlarda çalışmaya devam ediyor.

Şimdi manastırın ziyaretçileri sosyal uzaklaşma kurallarına uygun olarak karşılanıyor. Ateşleri girişe alınır ve maske olmadan içeri girmelerine izin verilmez. İlk gün, az sayıda insan manastırı ziyaret etti.

Manastırı son ziyaretinin ardından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, manastırda 25 dağcının çalıştığını belirterek, “25 dağcı ekibimiz çelik ağlarla çalışmaya devam ediyor. Normalleşme sürecinin yanı sıra Sümela Manastırı ziyaretçilere açıldı. Tabii ki, bunun bazı kuralları var. Girişte maskeler, mesafeler ve izole etme kuralları olacak. Bir yandan bölgede restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Ana kaya kilisesi ziyaret edilebilir. Son çalışmalar orada yapılıyor. Önümüzdeki günlerde ziyaretçilere açık olacak. Bu süreç, burada restorasyonu zorunlu olarak genişletti. İşin yıl sonuna kadar devam edeceğini ve kayaların çelik ağlarla sabitleneceğini düşünüyorum. ”

Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, transit arabalar için alternatif bir yol oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

“Sümela Manastırı ve bulunduğu Altındere Vadisi, Trabzon ve Karadeniz'deki önemli turizm merkezleridir. Burası bizim için çok değerlidir. Restorasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü ana yol için yol genişletme çalışmaları yapmaktadır. Öte yandan, büyükşehir belediyesi olarak, transit araçlar için trafik yoğunluğunu azaltacak alternatif bir bypass oluşturmaya çalışıyoruz. Buradaki park probleminden kurtulmak için aşağıdaki alanda bir otopark yeri yaratıyoruz. Yarıştığında, arabaları halka sistemi ile manastıra taşıyacağız ”diye ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi