Sultan'ın fermanı yüzyıllardır manastırda kalmış

Sultan'ın fermanı yüzyıllardır manastırda kalmış

Ahdname ( emperyal fermanı ait) Fojnica Bosna Hersek fethinden sonra Bosnalı Fransiska özgürlük vermek için Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet tarafından yayınlandı, içinde 555 yıl boyunca bir manastırda muhafaza edilmiştir Fojnica merkez Bosna Hersek şehir.

Sultan'ın fermanı yüzyıllardır manastırda kalmış
Sultan'ın fermanı yüzyıllardır manastırda kalmış Admin
Bu içerik 472 kez okundu.

 

Insan hak ve özgürlüklerine yönelik çıkardığı en eski belgelerden biri olarak kabul edilen Ahdname 28 Mayıs 1473 tarihinde Fransisken rahip Andjeo Zvizdovic sunulan ve bazı hak ve özgürlükleri Fransiska yanı sıra ibadet özgürlüğü verildi. 

555 yaşındaki Ahdname yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir Katolik Manastırı, dini insanlar tarafından korunmuştur Fojnica. 

Ahdname Osmanlılar bölgeyi terk ve çeşitli ülkelerin idaresi altında kalmıştır sonra birçok savaş görmüş ülkede herhangi bir zarar olmadan manastırın müzede özel bir bölümde tutuluyor.

Bosnalı Fransiskenlere kapsamlı koruma sağlayan belge, müzede Osmanlı'nın diğer dinlere ve kültürlere karşı hoşgörülü bir belgesi olarak da sergileniyor.

Her yıl farklı ülkelerden ve inançlardan çok sayıda insan Ahdname'i görmek için müzeyi ziyaret ediyor. Müzede, Ahdname ayrıca görme engelli okuyabileceği şekilde kabartma kağıda basılmıştır.

Ahdname tarihinde ilk insan hakları belge olarak kabul edilir 1776 ABD Anayasası, önce 313 yıl yayımlandı. 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nden 485 yıl önce ve 1995 yılında Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinden 532 yıl önceydi. Ahdname insan hakları açısından en büyük öneme sahipti. özgürlükler. 

Daha iyi bir hayatın başlangıcı

Devlet Başkanı Anadolu Ajansı'na konuşan Manastır Müze Müdürü Rahip Janko Ljubos, beşinci yıl önce Fatih Sultan Mehmet tarafından yüksek papaz Zvizdoviç'e sunulmuş olan orijinal Ahdname'yi koruduklarını ve ardından Fransiskanların kalmayı başardıklarını söyledi. yurtlarında ve kalanlar ülkeye döndü.

“ Ahdname sayesinde, hiç kimse Francisca'ları rahatsız edemez, eşyalarını ele geçiremez ve öldüremezdi. Ahdname'den sonra Bosna-Hersek'te daha iyi bir yaşam sürdüler ”dedi Ljubos, Ahdname'nin Fransiskanlara birçok kolaylık sağladığını da sözlerine ekledi.

Ljubos, Ahdname'nin aynı zamanda bölgede Katolik Kilisesi'nin hayatta kalması için büyük bir etken olduğunu ve Osmanlı döneminde yerel yetkililerle bir sorun yaşadıklarında sultan'ın Ahdname'inin bunları çözmelerini sağladığını söyledi. 

Düzenlemenin birlikte yaşamanın güzel bir örneği olduğunu belirten Ljubos, bunun diyalog yoluyla farklı dini inançlar arasındaki problemleri çözme olasılığının bir göstergesi olduğunu ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çukur'un Cumali'si Necip Memili evlendi
Çukur'un Cumali'si Necip Memili evlendi
Conor Mcgregor ve Donald Cerrone Maçı Özeti
Conor Mcgregor ve Donald Cerrone Maçı Özeti