Stres yemek yemeyi nasıl durdurabilirim?

Duygusal yeme, insanların stresli durumlarla baş etmelerine yardım etmek için yiyecek kullandıkları bir yoldur.

Stres yemek yemeyi nasıl durdurabilirim?
Stres yemek yemeyi nasıl durdurabilirim? Admin
Bu içerik 246 kez okundu.

 

Kaçınılması gereken tetikler

Duygusal yeme için ortak tetikleyiciler, yorgunluk, alışkanlıklar, can sıkıntısı ve stres içerebilir.

Stres gibi duygular, duygusal yeme için tek tetikleyici değildir. Kullanıcıların rapor ettiği diğer yaygın tetikleyiciler şunları içerir:

 • Sıkıntı : Sıkılmak ya da yapacak bir şey yapmak ortak bir duygusal yeme tetikleyicidir. Birçok kişi çok canlandırıcı ve aktif yaşamlar yaşar ve yapacakları bir şeyleri yapmazlarsa bu boşluğu doldurmak için yiyeceklere dönüşürler.
 • Alışkanlıklar : Bunlar çoğunlukla nostalji veya kişinin çocukluğunda olanlardan etkilenir. Bir örnek, dondurmanın iyi bir rapor kartından sonra alınması veya büyükbaba ile kurabiye pişirmesi olabilir.
 • Yorulma : Özellikle tatsız bir iş yapmaktan bıktıklarında, yorulduğunda zihinsel olarak aşırı yemek yemeyi veya yemeyi daha kolalıyor. Yiyecek artık belirli bir etkinlik yapmak istememek için verilen cevaba benziyor gibi görünebilir.
 • Sosyal etkiler : Herkesin bir arkadaşı, bir gece sonra pizza almayı, zor bir günün ardından akşam yemeğinde veya içki içerken veya iyi günler için ödüllendirmeyi öneren arkadaşına sahiptir. Arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte yemek yemeniz kolay olabilir.

Başa çıkma stratejileri

Kişinin duygusal yemeğinden kurtulması için atması gereken ilk adım, hayatlarında uygulanan tetikleyicileri ve durumları tanımaktır.

Bir yiyecek günlüğü veya günlük tutmak, fiziksel açlık yerine duygusal bir sebeple kimsenin daha fazla yemek yemesi durumlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Davranışlarını takip etmek, birilerinin yeme alışkanlıklarına ilişkin fikir sahibi olmasının başka bir yoludur.

Kaydedikleri davranış şunları içerebilir:

 • Açlık seviyesi desenleri, belki 1-10 ölçekte
 • ne yaptıklarını ve sıkıcı ve nahoş olup olmadığını
 • sıkılıp kızdıklarını hissedenler ne,

Sonra, tanımladıkları tetikleyicilere karşı önlem almak için fikirler hakkında beyin fırtınası yapmak isteyebilirler. Örneğin:

 • Sıkıldıklarında yiyen biri, okumaya başlamak için heyecan verici yeni kitaplar bulmak ya da meydan okuyacak yeni bir hobi başlatmak isteyebilir.
 • Stres yüzünden yiyen biri , yoga deneyebilir , meditasyon yapabilir veya duygularıyla baş etmelerine yardımcı olmak için yürüyüşe çıkabilir.
 • Depresyondayken yiyen biri arkadaş çağırmak, köpeği koşturmak ya da olumsuz duygularıyla başa çıkmak için gezi planlamak isteyebilir.

Duygusal yeme döngüsünü kırmanın diğer yollarını tartışmak için bir terapist veya psikologla konuşmak da yararlı olabilir.

Bir beslenme uzmanı veya doktor da, bir uzmana sevk veya pozitif beslenme alışkanlığı oluşturma ve gıda ile daha iyi bir ilişki oluşturma hakkında ilave bilgi sağlayabilir.

Duygusal yeme, basitçe öz disiplininden yoksun ya da daha az yeme ihtiyacı duyan bir kişinin meselesi değildir. Aynı şekilde, stresle uğraşmak için yemek yiyenler de kendi kendini kontrol etmemekle kalmazlar.

Sebepler karmaşıktır ve aşağıdakilerden bazılarını içerebilir:

Çocukluk Gelişimi

Çerezleri izleyen bir mutfaktaki çocuk
 
Duygusal yeme, çocukluk çağından beri öğrenilmesi gereken, kırılması zor bir davranış olabilir.

Bazı insanlar için, duygusal yeme öğrenilmiş bir davranış. Çocukluk döneminde ebeveynleri zorlu bir gün ya da durumla baş etmelerine yardımcı olmak için ya da iyi şeyler için bir ödül olarak onlara yardım eder.

Zamanla, bir testte kötü bir derece aldıktan sonra bir kurabiye ulaşan çocuk, zor bir günün ardından işyerinde bir kutu çerez yakalayan bir yetişkin olabilir.

Böyle bir örnekte, duygusal yeme kökleri derindir; bu da alışkanlığın kötüye gitmesini zorlaştırabilir.

Duygularla baş etme zorluğu

İnsanların, zorlu veya rahatsız edici duygu ve duygularla da mücadele etmeleri sık görülür. Sağlıksız davranışlara neden olabilecek bu olumsuz duyuları hızlı bir şekilde düzeltmek veya yok etmek için bir içgüdü veya ihtiyaç vardır.

Ve duygusal yeme sadece olumsuz duygularla bağlantılı değildir. Eğlenceli bir Cadılar Bayramı partisinde çok fazla şeker yemek veya Şükran Günü çok fazla tatil vesilesiyle yemek yeme örnekleridir.

Stresin fiziksel etkisi

Ayrıca, stres ve güçlü duyguların bir kişinin aşırı yeme içmesine neden olabilecek bazı fiziksel nedenler vardır:

 • Yüksek kortizol seviyeleri : Başlangıçta stres, iştahın azalmasına neden olur, böylece vücut durumla başa çıkabilir. Stres serbest bırakılmazsa, kortizol adı verilen başka bir hormon salınır. Kortizol iştahı artırır ve birisinin aşırı yemesine neden olabilir.
 • Özrü : Stresden kaynaklanan yüksek kortizol seviyeleri şekerli veya yağlı gıdalar için besin arzusunu artırabilir. Stres, aynı zamanda, sağlıksız gıdalar için arzuya katkıda bulunabilecek artan açlık hormonlarıyla da ilişkilidir.
 • Cinsiyet : Bazı araştırmalar, kadınların erkeklerin stresle başa çıkmak için yiyecek kullanmaları yönündeyken erkeklerin kadınlardan daha fazla içki içme ya da alkol kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Fiziksel ve duygusal açıdan açlık

Fiziksel açlık duygusal açlığı yanlış yapmak çok kolaydır. Fakat onları ayıran özellikler vardır.

Bu ince farklılıkların farkında olmak, duygusal yeme kalıplarını durdurmaya yardımcı olmak için atılmış ilk adımdır.

Açlık hızla mı, yoksa tedricen mi geliyor?

Duygusal açlık hızlı ve ani bir şekilde vurma eğilimindedir ve aciliyet duyar. Fiziksel açlık, bir insanın yediğinden bu yana bir süre bile olsa acil veya ani değildir.

Belirli bir yiyecek için özlem isteyen var mı?

Duygusal açlık genellikle abur cubur yemeği veya sağlıksız bir şey için arzu ile ilişkilendirilir. Duygusal olarak acıkmış olan birisi, patates kızartması veya pizza gibi özel bir şeyler istemekle birlikte, fiziksel olarak aç olan biri sıklıkla herhangi bir şeyi yiyecektir.

Akılsız yemek gibi bir şey var mı?

Dikkatsiz beslenme, birileri dikkat etmeden ya da tükettiklerini tadarken yemek yemesi.

Buna bir örnek, televizyon izlerken bütün bir dondurma kutusunu yiyor, o kadar yemek yemeyi düşünmüyordu. Bu davranış genellikle açlıkla yemeyerek duygusal yeme ile olur.

Açlık mideden mi yoksa kafadan mı geliyor?

Duygusal açlık, mırıldanarak veya mırıldanarak karnıyla mideye ait değildir. Duygusal açlık, bir kişi bir özlem düşünürken veya yemek için özel bir şeyler istediğinde başlamak eğilimindedir.

Duygusal yeme sonrasında üzülme veya suçluluk hissi var mı?

Bir özlem vermek veya stres yüzünden yemek yemesi pişmanlık, utanç veya suçluluk duygularına neden olabilir. Bu tepkiler duygusal açlıkla bağlantılı olma eğilimindedir.

Öte yandan, fiziksel açıdan bir açlık hissetmek , vücuda gerekli besin maddeleri veya kalorileri vermek ve olumsuz duygularla ilişkili bulunmamaktır.

Paket servisi

Duygusal yeme ortak bir deneyimdir ve genellikle fiziksel açlıkla bağlantılı değildir. Bazıları ara sıra yenilirken, bazıları hayatlarını etkiler ve sağlık ve zihinsel refahlarını tehdit edebilir.

Yeme alışkanlıklarının etrafında olumsuz duygular yaşayan herkes, sorunlarını tartışmak için doktorlarını ziyaret etmelidir. Ayrıca, kayıtlı bir beslenme uzmanına veya başka bir terapiste çözüm bulma veya başa çıkma mekanizmaları bulmalarına yardımcı olmak isteyebilirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında