Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak

Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak

Merhum İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'e ait makaleler ve çeşitli kişisel eşyalar , Cambridge Üniversitesi ve bir Birleşik Krallık müze grubu tarafından satın alındı.

Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak
Stephen Hawking'in ofisi ve arşivi İngiltere'de korunacak Admin
Bu içerik 10970 kez okundu.

 

Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi, Bilim Müzesi Grubu ve Birleşik Krallık hükümeti arasındaki bir anlaşma uyarınca, dünyaca ünlü bilim adamlarının ofisinin ve arşivinin tüm içeriği gelecek nesiller için korunacak.

4.2 milyon sterlin (5.9 milyon dolar, 4.8 milyon euro) anlaşma, 10.000 sayfalık Hawking'in bilimsel makalelerinin ve diğer belgelerinin 2018'de öldüğü İngiltere'nin doğusundaki üniversite şehri Cambridge'de kalacağı anlamına geliyor.

Tekerlekli sandalyeleri, konuşma sentezleyicileri ve Cambridge ofisinin tamamı dahil olmak üzere kişisel hatıraları da dahil olmak üzere nesneler Londra Bilim Müzesi'nde yer alacak ve önümüzdeki yıl seçilen önemli noktalar sergilenecek.

Akademik makaleleri ve "The Simpsons" gibi şovlarda yer alan TV senaryoları da dahil olmak üzere 1944'ten 2008'e kadar uzanan belgeleri içeren Cambridge arşivi, Isaac Newton ve Charles Darwin'in makalelerinin yanında yer alacak.

Mart 2018'de 76 yaşında hayatını kaybeden Hawking'in külleri, Londra'daki Westminster Abbey'deki Newton ve Darwin'in mezarlarının yanına defnedildi.

Teorik bir fizikçi olan Hawking, hayatını zaman ve uzayın doğası - görelilik - ve en küçük parçacıkların nasıl davrandığı kuantum teorisi de dahil olmak üzere evrenin gizemlerini çözmeye adadı.

1988'de en çok satan kitabı "Zamanın Kısa Tarihi"nde evrenin ve kara deliklerin yönetim kurallarını çevreleyen belirsiz bilimi popülerleştirdi.

Boyu büyüdükçe, anında tanınan popüler bir figür haline geldi. Motor nöron hastalığı onu tekerlekli sandalye kullanmaya ve bir ses sentezleyicisi dışında konuşamayacak durumda bıraktı.

Bununla birlikte, onu yavaş yavaş hareketliliğinden mahrum bırakan nadir amiyotrofik lateral skleroz (ALS), zihnini köreltmek veya marka zekasını köreltmek için hiçbir şey yapmadı.

Çocukları Lucy, Tim ve Robert Hawking yaptığı açıklamada, "Bu iki önemli kurumun babamızın hayatını gelecek nesiller yararına koruyacak ve mirasını mümkün olan en geniş izleyici kitlesine ulaştıracak olmasından çok memnunuz." Dedi.

"Babamız, herkesin bilimle ilgilenme şansına sahip olması gerektiğine kuvvetle inanıyordu, böylece mirasının Bilim Müzesi ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi tarafından destekleneceğine sevinecekti" diye eklediler.

Cambridge Üniversitesi kütüphanecisi Jessica Gardner, arşivinin "kahramanı Newton ve diğer birçok bilim adamının çalışmalarıyla birlikte" şehirde korunduğunu "çok önemli" olduğunu söyledi.

"Mirasın gerçekten önemli bir parçası," diye ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere