SPSS Normallik Testi

SPSS Normallik Testi
SPSS Normallik Testi Admin
Bu içerik 331 kez okundu.

 

Ne olduğu, ne işe yaradığı herkesçe pek bilinmeyen ama büyük bir camianın yoğun biçimde içerisinde olduğu SPSS, ingilizce “Statistical Package for the Social Sciences” Türkçe tabiriyle Sosyal Bilimler için İstatistik Programı’nın kısaltması demektir. Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri başta olmak üzere Sağlık bilimleri ve Fen Bilimleri alanlarında birçok kurum ve kuruluş tarafından Pazar araştırması yapmak maksadıyla sıkça tercih edilen bilgisayar programıdır. Windows ve Machintosh sistemlerde çalışmakta olan, Microsoft Excell programına benzer SPSS programında normallik testi, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı görmek amacıyla yapılan özel testtir. Parametrik testlerin yapılması için gereken koşullardandır.

Normalliğin test edildiği iki test mevcut olup, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleridir. Kolmogorov-Smirnov testi, gözlem sayısı 50’nin üstünde olduğunda kullanılması önerilirken, örneklem sayısının 50’nin altında olduğu durumlarda da shapiro-Wilk testinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Daha net, şerh-i hal edilecek olursa; istatistiksel testler “Parametrik” ve “Parametrik Olmayan” testler olarak iki bölümlüdür. Eldeki verinin hangisine uygun olduğunu tespit için normallik testik uygulanır. Şayet ilgili veriler normallik dağılımına sahipse “Parametrik Testler”, veriler normal dağılıma sahip değilse de “Parametrik Olmayan Testler” uygulanması tavsiye edilmektedir.

Not: Kolmogorov-Smirnov Testinin sounçları, mecidiyeköy escort veri sayısının az olduğu durumlarda dikkate alınabilir ki, birçok SPSS İstatistik uzmanı bu yönde tavsiyede bulunmaktadır.

SPSS İstatistik Normallik Testi ve detayları hususunda daha verimli bilgi elde etmek için görsel materyallerle desteklenmiş anlatı ve bolca görsel – veri materyalinin kullanıldığı örneklemeleri incelemekte fayda vardır. Bu doğrultuda görsel anlatımlara yahut götüntülü açıklamalıklara göz gerdirmenin faydalı olacağı kanaati bir takım uzman tarafından hem fikirdir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı