Sosyal Medya Fenomeni ve Yazar Oktay Yörük Sorularımızı Cevaplıyor..

Geçtiğimiz yıllarda internet ortamında ve haber sitelerinde sıkça makale ve köşe yazılarına rastladığımız Oktay Yörük, şimdi de sosyal medyada karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya Fenomeni ve Yazar Oktay Yörük Sorularımızı Cevaplıyor..
Sosyal Medya Fenomeni ve Yazar Oktay Yörük Sorularımızı Cevaplıyor.. seobaz
Bu içerik 0 kez okundu.

Sosyal Medya Fenomeni ve Yazar Oktay Yörük Sorularımızı Cevaplıyor...

Geçtiğimiz yıllarda internet ortamında ve haber sitelerinde sıkça makale ve köşe yazılarına rastladığımız Oktay Yörük, şimdi de sosyal medyada karşımıza çıkıyor. Sosyal medyada oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan Oktay Yörük, etkiliadam kullanıcı adı ile kişisel bir profile sahip. Sosyal medyada yaptığı işlerle gündeme gelen Oktay Yörük'e sorularımızı ilettik..

Oktay Yörük kimdir? Kendinden biraz bahseder misin?

İstanbul'da yaşıyorum, 19 yaşındayım. Genç yaşlarımda başladığım yazarlık meziyetimde bu kadar ilerleyeceğimi pek tahmin etmiyordum. Özellikle internet sayesinde çok fazla iş alımı gerçekleştirdiğim ve binlerce farklı yazı yazarak bir isim elde ettiğim için daha özgün ve kaliteli işlerde yer almak istedim. Ardından hayatıma yazılım girdi. Ve devam eden süreçte sosyal medya. Yazılım, Sosyal Medya ve Yazarlık.. Bu yeteneklerimi birbiri ile karıştırarak çok güzel işlere imza attım. Hepsi birbirini besleyen sektörler olduğu için kendimi daha rahat geliştirdim. Günümüzde birçok farklı projede yer alıyorum. İş hayatımın dışında profesyonel düzeyde bisiklet sürüyorum ve birkaç yıldır doğa sporlarıyla ilgileniyorum.

Sosyal medyaya ne şekilde ve ne amaçla katıldın?

Oktay Yörük: Yazılarımı ve düşüncelerimi daha rahat bir şekilde daha geniş bir kitleye duyurabilmek için sosyal medyaya adım attım. Ardından hem yazarlığımı hem de yazılımcılığımı kullanarak birçok farklı sosyal medya girişiminde bulundum. Bu sayede de yüzbinlerce takipçi elde ettim.

Sosyal medya uzmanı olarak ne tür işler yapıyorsun?

Sosyal medya uzmanı diye tabir ettiğimiz şey aslında birçok farklı iş alanını birleştirerek ortaya çıkıyor. Twitter'ı ele alırsak 'popüler' olmak için gereken tüm elementleri öğrenmek ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Yazılım bilgim sayesinde algoritmik özellikleri rahatlıkla öğrenebiliyorum. Bu sayede de geniş kitlelere ulaşmakta zorlanmıyorum. İş olarak; hesap yönetimi, kitle planlaması, reklam alım satımı, amaca yönelik program yazılımı ve tanıtım gibi faaliyetlerim bulunmakta.

Eğitim durumun ne alemde? Hangi bölüm öğrencisisin?

Okul durumum şuanlık askıda. Lise olarak meslek lisesi web yazılım bölümü mezunuyum. Liseden sonra 2 sene kadar ara verdim ve bu yıl üniversiteye başlayarak aynı bölümden okumaya devam edeceğim. Verdiğim 2 senelik arada kendimi yazılım alanında daha fazla geliştirdim ve güncel olarak geçimimi bu sektörden sağlamaktayım.

Yazarlık olarak ne tür işler yaptın?

Yazarlık sektörüne girişim, web sitelerine içerik hazırlayarak gerçekleşti. Herhangi bir konuda bilgi veren makaleler yazarak öncelikle yazım kurallarını öğrendim ve Türkçe'ye olan hakimiyetimi güçlendirdim. Ardından yorumumu içerek kişisel köşe yazıları yazarak büyük sitelerde yayınlandım. Bir yandan ticari olarak gördüğüm yazarlık sektöründen para kazanırken, bir yandan da severek yaptığım bu iş ile düşüncelerimi insanlara aktarmayı hedefledim. Makale yazarlığı, köşe yazarlığı, metin yazarlığı, şiir yazarlığı ve seo odaklı internet yazarlığı yaptım. Yayınlandığım sitelerin kalitesini yükseltmek farkıyla günümüzde de bu işlerime devam ediyorum.

Gelecekte bu işlerinize devam etmeyi düşünüyor musun? Yoksa okuduğun bölümden mi ilerleyeceksin?

Asla tek bir işe odaklanıp hayatımı onun üzerine kurmaktan hoşlanmam. Şuanki planlarım sosyal medya, yazarlık ve yazılım üzerine. Tabi ki profesyonel anlamda hem eğitimini aldığım hem de ticaretini yaptığım yazılım sektörü benim için başta geliyor. Ancak her zaman farklı işleri birbiri ile harmanlayıp değişik projelere imza atmayı tercih ederim. Bu alanların dışında ilerde profesyonel olarak bisikletçilik yapmak istiyorum.

Son olarak sosyal medya alanında insanlara önereceğin şeyler nelerdir?

Sosyal medya, günümüzde aşırı aktif kullanılan bir mecra. Hem sosyal medya sitelerinin çoğalması, hem de insanların bu kategoriye olan ilgisinin artması dolayısıyla artık belli bir isim sahibi olmak eskiye nazaran çok zor. Her zaman içerik odaklı işlerde yapılmasını tavsiye ettiğim bişey vardır. Özgün olun. Sosyal platformlarda gerçekten kaliteli ve özgün paylaşımlar yaparsanız herşey sizin için daha güzel ilerler. Bunu çok farklı şekillerde tecrübe edinmiş biriyim. Benim hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyen takipçilerim oktayyoruk.com isimli kişisel web sitemi ve twitter.com/etkiliadam adresli twitter hesabımı ziyaret edebilirler, teşekkür ederim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor