Soruşturma altında vergi aldatmacası

Yunanistan 'ın Kamu Gelirleri Bağımsız İdaresi (IAPR)' nin, vergi beyannamelerini değiştiren vergi mükelleflerine binlerce ihtarname göndermeyi planladığı bildirildi ve vergi beyannamesi ya da vergi iadesi nedeniyle vergi iadelerini önemli ölçüde azaltma ya da vergi iadesini önemli ölçüde azaltma başardı.

Soruşturma altında vergi aldatmacası
Soruşturma altında vergi aldatmacası Admin
Bu içerik 549 kez okundu.

 

Ülkenin mali suçlar birimi olan SDOE'den sonra bu hafta meydana gelen bir açıklamada, muazzam sayıda muhasebecinin ve muhtemelen vergi mükelleflerinin Yunan borcuna ya da siyasi partilere hizmet vermeye yönelik sahte bağışlar talep ederek devleti toplam 5 milyon avroyu aldatmaya çalıştıklarını söyledi. . Onaylanması halinde, hak talep edenlere yüzde 20 kesinti ve geri kalan bazı davalarda 45 bin avroya ulaşabilecekleri bir geri ödeme yapılacaktır.

Muhasebeciler, vergi iadelerinin genellikle vergi iadesinin 10.000 avroyu geçtiği durumlarda bu tür harcamaların kanıtını talep ettiğini, ancak bu miktarların bile her zaman bir denetimi tetiklemediğini kabul ettiklerini belirtiyorlar.

Yetkililer vergi kaçakçılığını engellemeye çalışırken, bu aldatma elektronik vergi sisteminin muhasebecilerin yakalanmadan önemli miktarlarda suistimal edebilecekleri çukurlara sahip olduğunu gösteriyor.

Denetimler, son beş yıl içinde en büyük para iadelerini sağlayan ve bağışlarını doğrulayan orijinal belgeleri sunmak için vergi daireleri tarafından çağrılacak kişilerle başlayacaktır. Bunu yapamazlarsa, yetkililer vergilerini yeniden hesaplayacak ve ağır para cezaları çıkaracaklardır. 

IAPR başkanı Giorgos Pitsilis, Cuma günü Real FM radyosuna verdiği demeçte, aldatmacanın iki ay önce keşfedildiğini ve yetkililerin yazılımı büyük beyanların talep edilememesi ve davaların bir denetim için vergi dairelerine gönderilmesi için beyanları teslim etmek üzere derhal değiştirdiğini söyledi. Yetkililer şimdiye kadar 150 ila 170 şüpheli deklarasyon tespit ettiklerini söyledi.

Yetkili makamlar, bazı durumlarda muhasebecinin, bildirimde bulunmadan değiştirilmiş beyanı sunabileceğinden şüphelendikleri için, büyük bir vergi iadesinin yanlış bir şekilde iddia edilenlerin farkında olup olmadıklarının açık olmadığını belirtmiştir.

Pitsilis, verilen banka hesaplarının vergi iadesi talebinde bulunan vergi mükelleflerine ait olmadığı birkaç durumdan bahsetti.

Gelecekte bu tür dolandırıcılıkları önlemek için Pitsilis, yetkililerin banka kimlik belgeleriyle müşterilerinin IBAN'larını bağlayan bir sistem kurmak için bankalarla işbirliği yaptığını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak