Sonbahar, virüse karşı mücadelede zorlu geçecek

Sonbahar, virüse karşı mücadelede zorlu geçecek

İstanbul'un Beyoğlu semtindeki meşhur İstiklal Caddesi'nde 1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinden sadece iki hafta sonra çekilen bu fotoğraf, sakinlerin anti-virüs önlemlerini görmezden geldiklerini gösteriyor.

Sonbahar, virüse karşı mücadelede zorlu geçecek
Sonbahar, virüse karşı mücadelede zorlu geçecek Admin
Bu içerik 4531 kez okundu.

 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden birine göre , sonbaharın gelişi, grip mevsiminin başlaması nedeniyle Türkiye'nin virüsle mücadelesini daha da karmaşık hale getirecek .

Mevcut durumu değerlendirebilir misin?

Salgın Nisan ayında zirve yaptı ve Mayıs ayı sonunda kontrol altına alındı. Ancak bunu beklenen düşüş eğilimi izlemedi. Aksine yukarı yönlü bir trend var, bu nedenle ilk dalganın kontrol altında olmadığını söyleyebiliriz.

Salgının kontrol altında olduğunu, ancak vakaların arttığını söylemek için düşüş eğilimi gösteren art arda üç hafta geçirmemiz gerekiyor.

Yükseliş trendi 1 Haziran'da normalleşmeyle geldi. Açılış çok erken mi geldi, yoksa açılış sırasında önlemlerin gerektiği gibi uygulanmadığını mı düşünüyorsunuz?

Benim fikrime göre, tam kapsamlı bir açılış yapmak için henüz çok erkendi. Ancak yaz olduğu için, açık havada [insanların] olmasıyla vakaların azalacağı düşünülüyordu. Öyle olmadı; yaz, insanların sosyalleşmek için aradığı bir duruma dönüştü. Türk toplumunun doğasına baktığınızda yaz aylarında düğünler yapılır. Ayrıca dini bayramlarımız da vardı. Çok fazla insan bir araya geldi.

Aynı şey diğer ülkelerde de oldu. İspanya ve Fransa'daki vaka sayısı artıyor. Virüsün mevsimsel bir özelliği olmadığını gördük. Yazın beklentisi bu değildi. Neler olabileceği konusunda hala korkular olsa da, eğilim yaz için iyimser bir bakış açısına sahip olmaktı. Ancak şu anda korkunç bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bu yüzden yaz beklentiler açısından hayal kırıklığı yarattı.

Açılışın yeni bir normal şeklinde gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak insanlar bunu böyle algılamadı; [önceki aşamalardan] çok hüsrana uğramışlardı. Açılış sürecinin yeni bir normale yol açtığını açıklayarak daha iyi bir iş çıkarmalıydık.

Bir tartışma var; bazıları suçu insanlara yüklerken, diğerleri suçu devlete yükleyerek insanların çalışması gerektiğini söyledi.

Herkesin sorumluluğu vardır. Devletin “Ben üzerime düşeni yaptım; gerisi halk tarafından yapılmalı ”ve insanlar,“ Yapabileceğim çok şey var; devlet harekete geçmeli. " Bunun ortaklaşa yönetilmesi gerekiyor. Devlet hastaları test etmeye ve teşhis etmeye devam etmelidir. Temaslı izleme yapmalı ve COVID-19 hastalarına maruz kalanları izole etmelidir . Aynı zamanda insanları eğitmeye devam etmeli ve insanlar tedbirleri şiddetle uygulamalıdır. Ben de çalışıyorum, hepimizin çalışması gerekiyor ve açıkça toplu taşıma kullanmak riskli.

Kamuda esnek çalışma saatlerinin olacağı güzel bir haber. Özel sektör evden çalışmaya teşvik edilmelidir. Toplu taşımayı ne kadar az kullanırsak o kadar iyi. Toplu taşıma araçlarını kullananların maske takması gerekiyor. Salgının kontrol altına alınması, insanların kurallara uymasıyla doğrudan ilgilidir.

Hükümet görevlerini yerine getirme açısından şu anda nasıl bir performans sergiliyor?

Testte yükselen bir eğilim var. Bu devam etmeli ve hızlanmalı. Okulların açılmasıyla birlikte daha fazla sınava ihtiyacımız olacak. Ne kadar çok insan bir araya gelmeye başlarsa, testlerin sayısını o kadar artırmamız gerekir.

Ancak sadece testlerde değil, testlere eşlik eden ek materyalde de zorluklar var. Türkiye onu yerel olarak üretmeye çalışıyor ve erken bir duruma kendi testlerini geliştirdi. Mevcut testlerin performansı iyileştirilmeli, testler ise akılcı bir şekilde kullanılmalıdır.

Detaylandırır mısın

Semptom gösterenlere ek olarak, örneğin sağlık personeli gibi risk gruplarının yanı sıra maruz kalanlara da testler yapılmalıdır. Ancak bu, üretim kapasitenize bağlıdır. Şu anda Sağlık Bakanlığı, COVID-19 hastalarına maruz kalanları test etmediği için eleştiriliyor. Yeteneklerinin bir sınırı olduğu için eleştiriliyor.

Bireyler nasıl performans gösteriyor? Türkiye'de maske takmaya açık bir itiraz yok.

Gençler maske takmaya oldukça isteksizler. Devlet tarafından yapılan kontroller olduğunda bağlılık seviyesi artar. Türkiye'deki sorun aynı zamanda yanlış maske kullanımıdır. Her halükarda, herhangi bir belirti göstermese bile her bireyin bir başkası için risk oluşturabileceği zihniyetinin daha iyi anlaşılması gerekir.
Başlangıçta Türk sağlık sistemi bunalmış değildi, ancak şu anda hastanelerin artan vaka sayısıyla baş edemediğine dair işaretler var.

Enfeksiyon düzeylerini düşürmek için çok ciddi çabalar sarf edildiğinden ilk üç ayda sağlık sistemi tükenmedi. Kilitlenme ve karantina vardı. Artık bu önlemleri almıyoruz ve enfeksiyon seviyeleri artıyor. Pandeminin Anadolu'ya yayılmasıyla Anadolu şehirlerindeki bazı hastaneler özellikle yoğun bakım üniteleri açısından sorun yaşamaya başladı. İstanbul'da daha fazla yatak var ama buradaki sorun şu ki hastaneler başka sağlık sorunları olan hastalara açılmış durumda. Ve özel hastaneler COVID-19 hastalarını almıyor, bu nedenle devlet hastaneleri üzerinde artan bir yük var.

Sağlık Bakanlığı'nın verdiği rakamların inanılırlığı konusunda eleştiri artıyor. Bakanlığın Bilim Kurulu bu konuda ne yapıyor?

Biz bakanlığın memurları değiliz. Biz bir danışma kurumuyuz. Halkla aynı rakamları görüyoruz, bu yüzden yorum yapamam. Bu rakamların güvenilirliğine güvenmek istiyoruz.

Aşı açısından son durum nedir?

Öncelikli önceliğimiz yerel olarak üretmektir. Bakan aşı konusunda 13 ayrı proje olduğunu belirtmişti. Türkiye'de aşı için yapılan çabaların çok fazla destek aldığını söylemeliyim. On üç iyi bir sayıdır. Ancak Türkiye'dekiler ertelenebileceği için Türkiye, dünyanın geri kalanında daha ileri aşamada olan aşılar için üçüncü aşama denemelerine katılıyor.

Sonbaharın başlamasıyla ilgili tahminleriniz nelerdir?

Bizi korkutuyor. Soğuk havanın gelmesiyle birlikte insanlar kapalı alanlara geri dönecek. Ekim ile birlikte [mevsimsel] grip başlayacak. Bu nedenle çok güçlü bir gözetim sistemimiz olmalı ve test kapasitemizi hızla artırmamız gerekiyor. Testler kritik hale geliyor; mevsimsel grip için test yapabilmeliyiz. İkisi bir araya gelirse, sağlık sisteminin bununla başa çıkıp çıkamayacağı endişesi var. Bireysel önlemler çok önemli hale gelecek; Kalabalıkları azaltmak için önlemler almamız gerekecek. Tüm bu kalabalıklarla başa çıkamayız.

Tam kilitlenme veya yasaklar gibi önlemlere çare olacağını düşünüyor musunuz?

Bunun kolay olacağını sanmıyorum. Kötü senaryolardan bahsetmek istemiyorum ama büyük toplantıların azaltılması gerekiyor.

Türkiye'nin ilk performansı bir başarı olarak görüldü. Ne yanlış gitti?

Unutma, ilk günlerde sokaklar boştu. Ne kadar çok insan dışarı çıkıp bir araya gelirse, vakalarda o kadar artış oldu. Bu bir sürpriz değil. Ekonomi önemlidir, ancak kontrol dışı bir enfeksiyon daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bir denge olması gerekiyor. Kendimizi bir araya getirmemiz gerek.

* Serap Şimşek Yavuz kimdir?

Prof.Dr.Serap Şimşek Yavuz, Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) genel sekreteri ve Ocak ayında kurulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesidir.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu (1992) Şimşek-Yavuz, kardiyovasküler enfeksiyonlar konusunda uzmandır. Şu anda KLİMİK bünyesinde kardiyovasküler enfeksiyonlar üzerine bir çalışma grubunun başkanıdır. İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda görev yapmaktadır.

Şimşek Yavuz aynı zamanda İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen uluslararası bir bilimsel kuruluş olan Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin (ESCMID) üyesidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere