Son haftada 6.846 belgesiz Afgan göçmen Türkiye'den sınır dışı edildi

Türk yetkililer, son haftalarda toplam 6.846 belgesiz Afgan göçmeni Kabil'e geri gönderdiler.

Son haftada 6.846 belgesiz Afgan göçmen Türkiye'den sınır dışı edildi
Son haftada 6.846 belgesiz Afgan göçmen Türkiye'den sınır dışı edildi Admin
Bu içerik 117 kez okundu.

 

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı, 16 Nisan'da İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden yazılı bir beyanda bulunduğunu bildirdi. 

Müdürlük, göçmenlerin Erzurum, Ağrı ve Batı İzmir illerinden dokuz charter uçuşu ve sınır dışı etme işlemlerinin tamamlanmasını takiben ek tarifeli seferler ile sınır dışı edildiğini söyledi.

Belgesiz göçmenlerin İran üzerinden Türkiye'ye yasadışı yollardan girdiği ve çoğunlukla Erzurum'da yakalandıkları bildirildi.

Müdürlük, önümüzdeki günlerde ilave 4 charter uçuşuyla daha fazla göçmenin Afganistan'a sürüleceğini söyledi.

Türkiye, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenler için ortak bir transit ülkedir. Türkiye, geçtiğimiz aylarda yaklaşık 20 bin belgesiz Afgan göçmeni ülkeye eşi görülmemiş bir sayıya ulaştığını bildiren 8 Nisan'daki sınır dışı etme sürecini hızlandırdı.

200'den fazla kişiden oluşan ilk Afgan göçmen grubu, 8 Nisan günü, Kabil'e bağlı bir charter uçuşu için Erzurum'dan ayrıldı. Raporda, toplamda sadece 3 bin kişinin Erzurum'dan sınır dışı edilmesi planlandığı bildirildi.

7 Nisan İçişleri Bakanlığı, Afganistan'da “devam eden terörist faaliyetler ve ekonomik sıkıntılar” nedeniyle Afgan göçmenlerinin İran üzerinden Türkiye'ye geçtiğini ve güvenlik güçlerinin göçmenleri il göç idarelerine teslim ettiğini söyledi. 

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Diğer illerdeki yasadışı göçmenlerin sınır dışı edilmesine ilişkin prosedürlerin tamamlanmasının ardından, sürgünler hızlanacak ve önümüzdeki günlerde devam edecek" dedi.

8 Nisan'da Kabil'e resmi bir ziyaret sırasında Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanlığının yasadışı Afgan göçmenlerin girişini durdurmak için verimli bir plan yürüttüğünü söyledi.

 

Afgan Kabil göçmenler göçmenler Türkiye göçmen krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nokia’dan Yeni Çentikli Telefon Modeli; Nokia 7.1
Nokia’dan Yeni Çentikli Telefon Modeli; Nokia 7.1
Doktrin Nedir?
Doktrin Nedir?