Skleroterapi nedir?

Skleroterapi, bir doktorun kan damarlarına veya lenf damarlarına tıptaki ilaçları küçültmesine neden olan bir tedavi şeklidir. Genellikle varikoz damarları veya örümcek damarları tedavisinde kullanılır.

Skleroterapi nedir?
Skleroterapi nedir? Admin
Bu içerik 554 kez okundu.

 

İşlem cerrahi değildir, sadece bir enjeksiyon gerektirir. Aynı zamanda, bu damarların hatalı biçimlenmesine neden olan kan ve lenf damarı bozukluklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Skleroterapi, sklerozan adı verilen, doğrudan damar veya lenf damarına enjekte edilen tahriş edici bir çözeltiyi kullanır. Çözüm, gemiyi tahriş eder ve şişmesine neden olur. Bu şişme, kan veya lenfatik sıvının akışını keser ve damar küçülür.

19. yüzyıldan beri çeşitli skleroterapi biçimleri var, ancak son on yılda teknikler gelişti.

Bu makalede, skleroterapinin kullanımına, bu tedaviden ne beklememiz gerektiğine ve iyileşme döneminde bir göz atalım.

Bu makalenin içeriği:

 1. Skleroterapi hangi koşulları tedavi eder?
 2. Skleroterapi ne zaman düşünülür
 3. Skleroterapiden neyi bekleyeceğim
 4. Skleroterapi Riskleri
 5. Maliyetler ve sigorta kapsamı
 6. Skleroterapiye alternatifler
 7. Paket servisi

Skleroterapi hangi koşulları tedavi eder?

Skleroterapi varikoz damarlarının tedavisinde kullanılır
 
Damarlar şiştiğinde ve şiştiğinde variköz damarlar olarak bilinirler.

Skleroterapi çoğunlukla varisli damarların tedavisinde kullanılır . Variköz damarlar, kronik venöz yetmezlik olarak da bilinir.

Varisler damarlar şiştiğinde ve genellikle bacaklarda şiştiğinde görülür. Zayıf ven duvarlarından dolayı, ven kapaklarını zayıflatır. Sonuç olarak, kan damarları bir araya getirir ve şişirir ve farklılaşmalarına neden olur.

Variköz damarlar ağrılı olabilir ve döküntüler dahil cilt sorunlarına neden olabilir. Damarları küçültmek suretiyle, skleroterapi damar hasarının etkilerini azaltır ve varikoz damarları daha az görünür hale getirir ve daha az ağrılı olur.

Skleroterapi de dahil olmak üzere bazı diğer durumları tedavi etmek için kullanılır:

 • Kötü biçimli lenf damarları. Bunlar, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan lenfatik sıvı veya lenf taşıyan kaplardır.
 • Hemoroitler. Skleroterapi diğer tedaviler başarısız olduğunda kullanılabilir. Hemoroid, kan damarları, rektum çevreleyen şişer ve tahriş olur, ağrıya neden olur ve bağırsak hareketlerini rahatsız eder.
 • Hydroceles. Bir hidrosel, vücut boşluğundaki bir sıvının sağlıksız bir gelişimidir. Testislerde hidroselüler sık ​​görülür.


Örümcek damarı olan veya skleroterapi ile tedavi edilebilen bir başka koşulu olan herkes prosedürüne ihtiyaç duymaz. İnsanlar, gerekip gerekmediğine karar vermeleri için belirtilerini ve tedavi seçeneklerini doktorlarıyla tartışmalıdır.

Skleroterapi ne zaman düşünülür

Diğer tedaviler daha uygun fiyatlı ve daha az invaziv olabilir. Örneğin hemoroid, reçetesiz tedavilere iyi yanıt verir. Bu, daha fazla lif tüketmek ve bağırsak hareketi geçirirken zorlamamak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

Örümcek damarı olan insanlar scleroterapiyi düşünmelidirler:

 • damarlar acı vericidir
 • bacaklar ağrıyor veya ağır hissediyor
 • Bacaklardaki veya ayaklardaki deride yamalı veya kuru
 • damarların yakınında döküntü var

Skleroterapiden neyi bekleyeceğim

skleroterapi
 
Skleroterapi bir dermatologun ofisinde yapılabilir.

Skleroterapi, sorunlu damarı veya lenf damarını değerlendirmek için bir doktorla görüşmeyi gerektirir. Örümcek damarları için skleroterapi genellikle bir dermatolog veya damar uzmanının ofisinde yapılır.

Prosedür genellikle anestezi veya herhangi bir özel hazırlık gerektirmez. Ameliyat öncesinde doktor talimatlarını izlemelisiniz, çünkü önceden losyonlar veya yağlardan kaçınmanız gerekebilir.

Tedavi sırasında kişi bacaklarını yukarı kaldırarak sırtüstü yatar. Bir doktor bölgeyi temizler, sonra damara küçük bir iğne ekler. İğne sıkışabilir.

Doktor, damarı tahriş edici bir solüsyon ile enjekte eder. Birey yanma, karıncalanma veya hiç bir şey hissetmeyebilir.

Enjeksiyon tamamlandığında, doktor, kanın damara tekrar girmesini önlemek için bölgeyi masaj yapacaktır. Birey, bölgede bir yastık veya sıkıştırma çorabı giymek zorunda kalabilir.

Çoğu vakada, bir damarı tamamen çökertmek için birisinin takip tedavisine ihtiyacı olacaktır. Variköz damarlar varsa, sayısız tedavi onlardan kurtulmanın tek yolu olabilir.

Tedaviden sonra insanlar kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için aktif kalmalıdır. Çoğu, aynı zamanda, tedavi edilen alanda koyu renk lekelere neden olabilecek güneş ışığından kaçınmalıdır.

Bazı insanlar enjeksiyon bölgesinde hassasiyet veya morarma yaşarlar, ancak kurtarma aksi takdirde nispeten kolaydır.

Skleroterapi Riskleri

Skleroterapi güvenli bir prosedürdür. Anestezi gerektirmediğinden ameliyattan daha az invaziv ve riskli bir seçenektir.

Araştırmalar , vakaların % 75-90'ında örümcek damarlarını etkin bir şekilde kaldırdığını ancak genellikle çoklu tedaviyi gerektirdiğini ileri sürdü . Skleroterapi çalışmazsa, cerrahi de dahil olmak üzere ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

En sık olumsuz reaksiyonlar skleroterapiye enjekte ven yakınındaki morarma, kızarıklık ve ağrı yer alır. İnsanın yaklaşık üçte biri enjekte edilen damarı çevreleyen küçük damarlardaki kan damarları geliştirir. Bu kaplar genellikle kendi başına kaybolurlar.

Daha seyrek olarak, bir kişi solüsyona alerjik reaksiyonlar yaşayabilir, damarda yanma ve cilt rengine dönüşebilir.

İğneden gelen küçük hava kabarcığı da kan dolaşımına karışabilir ve bu da görme, baş ağrısı ve mide bulantısında değişikliğe neden olabilir .

Çok nadiren tedavi edilen damarda kan pıhtısı oluşabilir. Kan pıhtısı, vücudun alanlarına gidebilir ve tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eder hale gelir. Bir kan pıhtısı hareket ederse, bir emboli oluşturabilir .

Skleroterapi sonrası göğüs ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi yaşarsa insanlar acil tedavi aramalıdır.

Maliyetler ve sigorta kapsamı

Skleroterapi için sigorta kapsamı, bir sigortacının prosedürün tıbbi açıdan gerekli olduğuna karar vermesine bağlıdır.

Örümcek damarları sadece kozmetik bir endişe olduğunda, sigorta prosedürü kapsamayabilir. Bazı sigortacılar damarları dondurmak için kriyoterapi gibi skleroterapi denemeden önce diğer prosedürleri denemelerini isteyebilir.

Skleroterapi, hemoroid gibi başka bir durum için kullanıldığında, tıbben gerekli olması durumunda geçerlidir. Bu, bir doktorun diğer tedavilerin başarısız olduğunu göstermesini veya skleroterapinin en güvenli ve en etkili tedavi olacağını göstermesini gerektirebilir.

Skleroterapiye alternatifler

varisli damarlar için lazer tedavisi
 
Kötü biçimli damarlar için diğer tedaviler lazer tedavisini içerir.

Tüm hatalı biçimli damarlar tedavi gerektirmez. Başka hiçbir semptom olmadığında, damarların kötüleşip gelişip büyümediklerini görmek veya diğer belirtilere neden olmaya başlamak güvenli bir yöntemdir.

Yaşam tarzı değişiklikleri damarların kötüleşmesini önleyebilir ve yeni varislerin gelişimini önleyebilir. Diğer tedavi stratejileri aşağıdakileri içerebilir:

 • kriyoterapi veya damarların dondurulması
 • lazer tedavisi, damarların solmasını için ışık kullanıyor
 • Damar ablasyonu, hatalı şekilli bir damarda ısı kullanımı
 • ameliyatla damarı kapatmak
 • ağır vakalarda damarların cerrahi olarak çıkarılması

Skleroterapi genellikle zahmetli damarları gidermek için küçük, noninvaziv bir prosedürdür. Skleroterapiden sonra insanlar için genel görünüm iyi, çünkü ciddi yan etkiler nadirdir ve etkili olur.

Skleroterapinin riskleri ve faydalarından endişe eden kişiler, prosedürü bir doktorla tartışmalı ve ikinci bir görüş aramayı düşünmelidir. İşlemin kapsamı altında olup olmadığını öğrenmek için bir sigortacı ile irtibata geçmek de akıllıca olacaktır.

Skleroterapi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor