Sistemin Eğitim Üzerine Etkisi

Milli eğitim bakanlığı yıllar içerisinde birçok yönetim değişikliğine uğramıştır. Bunlardan bazıları çok başarılı olurken bazıları ise cidden başarısızlıkta rekor kırmışlardır.

Sistemin Eğitim Üzerine Etkisi
Sistemin Eğitim Üzerine Etkisi seobaz
Bu içerik 181 kez okundu.

Milli eğitim bakanlığı yıllar içerisinde birçok yönetim değişikliğine uğramıştır. Bunlardan bazıları çok başarılı olurken bazıları ise cidden başarısızlıkta rekor kırmışlardır. Fakat yıllar içerisinde milli eğitim bakanlığı sistemlerinin neticesinde öğrenci profilleri gerek öğrencilerin aldıkları taban puanları noktasından gerek ise öğrencilerin kalitesi noktasında gittikçe düştüğü görülmektedir.

Bu düşüş lise taban puanları üzerinde de etkisini göstermektedir. Gerçi lise taban puanları da suni bir gösterge sayılabilir. Hatta bu teog sınavı gibi sınavlar tamamen gereksiz bile olabilir. Çünkü yıllardır yapılan bu seviye belirleme sınavları öğrencileri tamamen yozlaştırmış gibi görülmektedir. Bu da bu sınavların ne kadar gereksiz ve acımasız olduğunu ortaya koymaktadır. Aslında sistem tamamen uygulamaya projeye yönelik olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan bir eğitim sisteminde öğrenci bu öğrendiği bilgiyi nerede ve nasıl kullanması gerektiğini görecek ve bu şekilde daha fazla iştiyak ve ilgi ile çalışması gereken derslere odaklanacaktır. Fakat bu sistem de yani teog lise taban puanlarıüzerine kurulu bu sistem te öğrenci tamamen sınav odaklı bir kafa yapısına odaklanacaktır. Yani testte ne kadar yüksek alırsam ama nasıl olursa olsun o kadar başarılı olurum edasıyla çalışacaktır. Dolayısıyla atsa bile tutsa başarılı sayılacaktır. Fakat neyi ne kadar ezberledi ya da ne kadar öğrendiğinin hiçbir önemi olmayacaktır. Sonuç olarak öğrenci iyi bir lise veya iyi bir üniversite de kazansa yine ezberci ve sınav geçme odaklı olacağından yeni bir şeyler ortaya koymakta başarısız olacak ve ülkeye millete çok ta bir faydası olmayan bireyler ortaya çıkacaktır. Yani işin özü teog lise taban puanlarından yüksek almaya odaklı bu sistem başarısız bir sistemdir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser