Şişman ama fit büyük bir yağ efsanesi

İnsanın şişman ama tıbben uygun olabileceği fikri bir efsaneye göre, uzmanlar Portekiz'de konuşurken.

Şişman ama fit büyük bir yağ efsanesi
Şişman ama fit büyük bir yağ efsanesi Admin
Bu içerik 228 kez okundu.

 

İlk yayınları, henüz yayınlanmamış, İngiltere'de 3.5 milyon kişinin GP kayıtlarına bakmayı içeriyordu.
Araştırmacılar, obez olan ancak kalp hastalığı, şeker hastalığı veya yüksek kolesterol bulgusu bulamayan kişilerin daha sonraki yaşamlarında sağlık bakımından korunmadığını ve daha önceki araştırmalara ters düştüğünü söylüyorlar.
Çalışmalarının bir özeti, Avrupa Obezite Kongresi'nde tartışılmıştır.
"Yağ ama fit" terimi, insanlar obez olsalar da kan basıncı ve kan şekeri gibi diğer metabolik faktörlerin önerilen sınırlar dahilinde olduğu takdirde ekstra ağırlığın zararlı olmayacağının çekici teorisine atıfta bulunur.
Bu çalışmada, Birmingham Üniversitesi'ndeki araştırmacılar 1995 ile 2015 yılları arasında milyonlarca İngiliz hastasının verilerini analiz ederek bu iddianın doğru olup olmadığını araştırdılar.
Çalışmanın başında ( vücut kütle endeksi 30 ya da daha fazla olan kişiler olarak tanımlandı) obez olanları izlediler; bu noktada kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol veya diyabet bulgusu yoktu.
Obez oldukları halde "metabolik olarak sağlıklı olan" bu kişilerin normal kilolu insanlara kıyasla kalp hastalığı, inme ve kalp yetmezliği geliştirme riski daha yüksekti.
satır sonu
'Şişman ama fit' teorisi iyi ve gerçekten bozulmuş mu?
İngiliz Kalp Vakfı'ndan Dr Mike Knapton, "Bu ölçekte ve büyüklükteki araştırmaların yaşlı bir efsaneyi netleştirebileceği sıklıkla değil.
Bu bulgular ciddiyetle ele alınmalı ve sağlık mesleği mensuplarından dikkat edilmesine özen gösterilmelidir "dedi.
O, "Daha önce, aşırı kiloluğun kan basıncınızı veya kolestrolü yükselttiğinden kalp krizlerinde ve inmelerde artışa neden olduğunu düşünürdük.
"Bu çalışmada benim için yeni olan şey, aşırı kilolu veya obez olan kişilerin, diğer her açıdan sağlıklı olsalar bile, kalp hastalığı riski taşıdığını gösterdi.
"Sadece fazla kilolu olmak sizi kalp krizi ve felç riski altına sokuyor."
Ancak çalışma bilimsel bir dergide yer almadı ve bu nedenle, bilimsel olarak sağlam olup olmadığını değerlendirmek için diğer akademisyenler tarafından birkaç kontrol yapılmadı.
Örneğin diyet, yaşam tarzı ya da sigara gibi diğer etkili faktörlerin ne kadar iyi göz önüne alındığını bilmek zordur.

Bu, bilim insanlarının, sonuçların ne kadar net olduğunu görmelerini veya kötü sağlık riski arttıklarını ölçmelerini zorlaştırıyor.
satır sonu
İnsanlar ne yapmalıdır?
British Heart Foundation'a göre normal kalp sağlığı tavsiyesi geçerlidir - sigarayı bırakmak, dengeli bir diyet yapmak, düzenli olarak egzersiz yapmak ve alkol alımını sınırlamak - herkesin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.
Dr Knapton ekledi: "Bu, ancak suçlamaları bireylerle paylaşmakla ilgili değildir.
"Plancılar, yerel meclis üyeleri, gıda üreticileri ve hükümet için sağlıklı seçimler yapmayı daha kolay bir hale getirmek için uyandırma çağrısı."
Birmingham Üniversitesi'nden Dr. Rishi Caleyachetty, "Sağlık çalışanlarının önceliği obez kişilerde, metabolik anormalliklerin olup olmamasına bakılmaksızın kilo vermeyi teşvik etmek ve kolaylaştırmak olmalıdır."
O, "Toplum düzeyinde, metabolik açıdan sağlıklı obezite, zararsız bir durum değildir" diye ekledi.
satır sonu
Herkes kabul ediyor mu?
Diğer çalışmalar, örneğin yağlı olmanın, doğru genlerin bulunmasının, örneğin uygun kalmasının mümkün olabileceğini öne sürüyor.
Örneğin , 2012'de yayınlanan araştırmalar, metabolik hastalıkları bulunmaması durumunda insanları eğilimi küçültmenin ve yağlı ve sağlıklı olmanın mümkün olduğunu önermiş gibi görünüyor.
Avrupa Kalp Dergisi'nde yayınlanan araştırmacılar, obez ama fiziksel olarak sağlıklı olan kişilerin normal kilolu insanlara kıyasla kalp rahatsızlığı veya kanser riski taşımadıklarını ileri sürüyorlar.

Fitness ve şişmanlık: ölçülecek zor şeyler?
Ancak diğer uzmanlar, bilim insanlarının şişmanlığı ve zindeliği ölçme biçimini bu durumu zorlayıcı bir alan haline getirdiğine ve daha da cazip sonuçlar veren bazı sonuçların geçersiz kılabileceğine dikkat çekti.
İngiltere Beslenme ve Diyetetik profesörü olan Tom Sanders, King's College London, Birmingham'daki çalışmanın büyük bir zayıflığının, örneğin birinin yüksek tansiyonu veya yüksek kolestrolü ne zaman aldığına karar vermek için belirli kesintileri kullanması gerektiğini söylüyor.
Bunun yerine, birisinin sağlıklı olup olmadığına karar vermek için bu kadar kesin değerleri kullanmak çok basit ve doğru değil.
Ve diğer çalışmalar, her zaman önemli olan yağ miktarı olmadığını, ancak fazla yağın vücut üzerinde taşınmasının fitness ve sağlığı etkileyebileceğini önermektedir.
Örneğin, orta çevresindeki ağırlık, vücut çevresinde eşit olarak dağıtılan ağırlıktan daha zarar verici olabilir.
Genel olarak, uzmanlar sadece aynada veya ölçeklerde gördüğünüz şeylere odaklanmanın önem taşıdığını söylüyor - egzersiz ve sağlıklı beslenme, bir insanın ağırlığı ne kadar fazla olursa olsun, sağlıklı yaşamı artırmaya yardımcı olabilir.
Bu raporun bulguları hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendinizi aşırı kilolu görüyor musunuz? Nasıl sağlıklı kalıyorsun? E-postaHikayelerinizle birlikte haveyoursay@bbc.co.uk .
BBC gazeteciyle konuşmak isterseniz lütfen bir iletişim numarası ekleyin. Ayrıca aşağıdaki şekillerde de bizimle iletişime geçebilirsiniz:

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser