Sinüzit Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

Sinüzit Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir
Sinüzit Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir Admin
Bu içerik 79 kez okundu.

 

Burun çevresinde konumlanmış hava boşluklarına sinüs adı verilmektedir. Sinüslerin iç duvarı burun içerisindeki gibi nemli bir doku ile kaplanmış durumdadır. Sinüslerdeki doğumsal ya da travmaya bağlı şekil bozuklukları, alerjik reaksiyonlar ve solunum yolu enfeksiyonları sinüslerde birtakım problemler açığa çıkarmaktadır. Bu problemlere sinüzit adı verilmektedir. Sinüzit belirtileri;

  • Baş ve yüzde ağrı
  • Yüzde dolgunluk hissi
  • Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı
  • Koku duyusunda azalma
  • Kötü nefes kokusudur.

Sinüzit şikayetlerinin üç aydan fazla sürmesi durumuna kronik sinüzit adı verilmektedir. Sinüzit problemi kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, uyku düzensizliğine sebep olmaktadır. Bu nedenlerle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sinüzit tedavisinde kullanılan yöntemler; ilaçla tedavi, antibiyotik tedavisi, burun spreyleri ile tedavi yöntemleridir. Kronik sinüzit problemlerinin bu tedavi yöntemlerine cevap vermediği durumlarda burun içerisinden endoskopik yöntemlerle ameliyatla tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Sinüzit ameliyatı sırasında öncelikle burun içerisinde oluşan polipler alınmakta, sinüslerin içerisindeki enfeksiyon oluşumu temizlenmektedir. Daha sonra ise sinüslerdeki şekil bozuklukları navigasyon yöntemi ile görüntülü sisteminden yararlanılarak balon rinoplasti uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Sinüzit ameliyatı oldukça konforlu ve kısa süren bir uygulamadır. Hasta kısa bir süre içerisinde günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Sinüzit ameliyatının başarısını hastanın iyileşme süreci ve kbb uzmanının tecrübesi etkilemektedir.

Sinüzit ameliyatından sonra hasta;

  • Sigara içilen ortamda bulunmamalı
  • Alerjik reaksiyona neden olacak ortamlarda kaçınmalı
  • Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçınmalıdır.

Hasta ameliyat sonrasında yaşam tarzını bu şekilde yönlendirdiği taktirde sinüs problemlerini tekrar yaşamayacaktır.

Detaylı bilgi için : https://www.aytugaltundag.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı