Sigarayı Bırakırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sigarayı Bırakırken Nelere Dikkat Edilmeli
Sigarayı Bırakırken Nelere Dikkat Edilmeli Admin
Bu içerik 138 kez okundu.

 

Birçok kişi genç yaşlarda başladığı sigara alışkanlığının bir süre sonra vazgeçilmez bir bağımlılık haline geldiğini fark ettiğinde, aradan uzun yılların geçtiğini ve sağlığına ciddi anlamda zarar verdiğini de anlamış oluyor. Her ne kadar bu durum insan sağlığı adına olumsuz gibi dursa da hiçbir zaman sigarayı bırakmak için geç olmadığının bilincine sahip olmak, sigarayı bırakma noktasında son derece önemli rol oynuyor.

Çevrenizde sigarayı bırakmak isteyen insanların çeşitli yollara başvurduğunu, kimi zaman elektronik sigara kullanırken, kimi zaman tıbbi nikotin takviyeleri kullanırken, kimi zaman ise sigarayı bırakma isteğiyle bitkisel çözümlere başvururken görebilirsiniz. Bu durum sigaradan kurtulmanın ilk evreleri olarak kabul edilebilir. Ancak bu süreçte istikrarlı ve uzman gözetimi altında ilerlemek en sağlıklı olanıdır.

Sigarayı bırakma sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında, gerçekten sigarayı bırakmak istiyor muyum sorusuna samimi bir cevap verebilmektir. Bu sorunun cevabı evet ise ilk olarak uzman bir hekim veya kurumdan destek almaya yönelebilirsiniz. Uzmanlar size bu süreçte sigara kullanım oranınıza göre tıbbi veya bitkisel içerikli bir takım çözüm önerileri sunabilirler. Sizin için uygun olanı uygulamaya koyduktan sonra yine alışkanlığınızdan vazgeçememiş iseniz yine uzman ile istişare ederek elektronik sigara vasıtası ile kontrollü ve kademeli bir şekilde sigarayı bırakabilirsiniz.

Elektronik sigaralar içerisinde barındırdıkları elektronik sigara likit ile kullanıcının içimine olanak sağlarlar. Bu likit içerisine çeşitli aromalar ve düşük oranlarda nikotin takviyeleri yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, daha önce sigara kullanım oranınıza bağlı olarak nikotin tüketiminizin hesaplanması ve buna göre elektronik sigara likiti içerisine bu orandan biraz daha düşük nikotin takviyesi yapmanızdır. Çünkü vücut günlük olarak belirli bir nikotin alımına alıştığı için buna bağımlılık kazanmış olabilir bu sebeple uzman gözetiminde veya kontrollü olarak nikotin kullanımınızı azaltarak sigarayı bırakabilirsiniz. Bu vesile ile vücudunuzun süreç içerisinde olumsuz tepki verme riskini de minimuma indirmiş olursunuz.

Unutmayın elektronik sigaralar, tütün içerikli sigaralara olan bağlılığınızı tamamen bitirmek için bir aşama olarak tercih edilmelidir. Aksi taktirde sigara alışkanlığından kurtulmanız oldukça zordur. Ayrıca bu süreçte elektronik sigarayı yoğun ve sık kullanmamaya özen göstermeniz de önemlidir. Zira bu konuda elektronik sigaraların herhangi zararı olduğu hususunda tam olarak somut bir belirti olmasa da uzmanlar, yoğun ve sık kullanım sonucu birtakım solunum sorunları ile karşılaşılabileceği konusunda uyarmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması