Sıcak İş Çelikleri, Soğuk İş Çeliği

Sıcak İş Çelikleri, Soğuk İş Çeliği
Sıcak İş Çelikleri, Soğuk İş Çeliği Admin
Bu içerik 23 kez okundu.

 

Sıcak iş çelikleri yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir iş takım çeliğidir.

Özellikle metal malzemelerin dövme, döküm, enjeksiyon ve ekstrüzyon işlemlerinin yapıldığı kalıp-larda, metal enjeksiyon kalıplarının kalıp çekirdeği, maçaları ve iticilerinde, hafif ve ağır metallerin basınçlı döküm kalıplarında, kalıp ve boru preslerinde, iç ara kovanları, delici zımba ve mandrelle-rinde, sıcak kesme ve çapak alma makinalarında, dikişli boru üretimi kaynak altı makaralarında ve plastik enjeksiyon kalıp uygulamalarında sıcak iş çelikleri kullanılmaktadır.

Sıcak İş Takım Çelikleri

Sıcak iş çelikleri farklı alaşım elementleri ile değişik özellikler kazanabilmektedir. Örneğin plastik kalıplarda kullanılan malzeme, çalışma öncesinde ön ısıtma ile çalışmaya hazır hale getirilmelidir. Bu kalıbın ömrünü uzatan bir uygulama alışkanlığı olacaktır.

Ekstrüzyon kalıpları gibi aşındırıcı plastik kalıplarda kullanılan sıcak iş çelikleri, kalıpta biriken ısıyı uzaklaştırarak çalışmayı kolaylaştıracaktır.

Sertliği 230’un altında olan 2365 sıcak takım iş çeliği, ısıl iletkenliği ve sürtünme dayanıklılığı açısından güçlü bir malzemedir. Dolayısı ile termal şoklar da bu malzemede yıpratıcı olmamaktadır. Yüksek sıcaklıklarda tokluğunu da koruyabilen malzeme çalışma sırasında su ile soğutulabilir. Yüksek yoğunluklu metallerin enjeksiyon kalıplarında kullanılır.

Çeliklerin sertliği alaşım yapılan maddenin ölçüsü ve türüne göre değişmekte ve elbette çalışılan malzemenin türüne göre de kullanılması gereken sıcak iş takım çeliği değişmektedir.

Çelik  takımlar,  üzerinde çalışılan malzemeden daha sert bir malzeme olmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı ve kolay bir çalışma ortamı sağlanabilir. Bu nedenle kullanılacak olan sıcak iş takım çeliği dikkatle seçilmeli ve kullanım önerilerine mutlaka dikkat edilmelidir.

Soğuk İş Çeliği

Çelik, hazırlanan alaşım ile farklı sertlik derecelerinin izlendiği değerli bir maddedir. Bugün sanayide hem ham madde olarak hem de üretim araçları olarak iş çelikleri kullanılmaktadır.

Bunun yanında başta savunma sanayi olmak üzere, endüstrinin hemen her kolunda, son derece kullanışlı bir üretimdir. Ancak tüm sanayi çalışmalarında işlenecek olan malzemeden daha sert bir malzeme ile işleme genel prensiptir.

Bu durumda da elbette soğuk iş çelikleri, soğuk işleme uygun sert malzemelerin çalışılmasında son derece fayda sağlamaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TFF Plaj Futbolu Ligi finalleri Alanya'da yapılacak
TFF Plaj Futbolu Ligi finalleri Alanya'da yapılacak
Cüneyt Çakır, Al Ittihad- Al Wehda maçını yönetecek
Cüneyt Çakır, Al Ittihad- Al Wehda maçını yönetecek