Serpantin Sistemi Ne İşe Yarar?

Sanayi çarklarının dönmesi ancak belirli teknolojilerin vermiş şekilde çalışmasına aynı zamanda yenilenmesine bağlıdır.

Serpantin Sistemi Ne İşe Yarar?
Serpantin Sistemi Ne İşe Yarar? ahmet
Bu içerik 337 kez okundu.

Sanayi çarklarının dönmesi ancak belirli teknolojilerin vermiş şekilde çalışmasına aynı zamanda yenilenmesine bağlıdır. İşte Gt Serpantin sistemi ne işe yarar sorusu burada devreye giriyor ve ağır sanayide kullanılan pek çok sisteme önemli destek sağlıyor. Dilerseniz bu sistemi biraz daha detaylandıralım ve konuyla ilgilenenler açısından bir kaynak haline dönüştürelim. Bu sistemle ilgili öncelikli bilinmesi gereken ısıtma ya da soğutma sistemlerine yoğun bir şekilde katkı sağladığıdır. Peki, serpantin bu katkıyı nasıl yapıyor veya serpantin tam olarak nedir. Aslına bakarsanız Gt Serpantin ne bir makinedir ne de bir cihazın adıdır. Serpantin bir yöntemdir ve son derece başarılı çalışmaların yapılmasına katkı sunuyor.

Serpantin Yöntemi İle Serpantin Taşı Arasında Hiçbir Bağlantı Yoktur

Tam bu noktada konuyla ilgilenenlerin sürekli olarak kafalarının karışmasına neden olan bir yanılgıyı düzeltmekle devam edelim. Gt Serpantin yöntemi bir metodolojidir yani bir uygulamanın adıdır. Kuyumculuk sanayi'nde kullanılan ve değerli taşlar sınıfından sayılan serpantin taşı ise tamamen farklı bir amaca hizmet eder. Isıtma soğutma sistemleri ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Serpantin sarmalı olarak adlandırılan ve özellikle ısıtma kazanlarının dış kısmına uygulanan metal kanalların taşıdığı ısı dağıtıcı yöntem olarak tarif edilebilecek bu sistem günümüzde başta Tekstil Sanayi olmak üzere, havacılık Sanayi, Cam Sanayi, Metalürji ve Otomotiv Sanayinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Serpantin Yöntemi Yoğun Isıyı Dengeli Şekilde Dağıtıyor

Özellikle içerisinde cam hammaddesi veya metalin eritildiği kazanlar çok yüksek derecede ısıya ihtiyaç duyarlar. Üstelik bu ısı kazanın her tarafına eşit miktarda dağılmak zorundadır. İşte bu dağıtımı içerisinden akışkan geçen serpantin yöntemi sağlar. Yivli sistemin hâkim olduğu ve genellikle kanatlı borular tarafından taşınan akışkanın (su, buhar veya kızgın yağ olabilir) yüksek ısıyı dağıttığı bu sistem içerisindeki maddenin hızla ve her bölgede erimesine yarıyor. Tabii daha sonrasında ürün şekillendirilerek ve diğer işlemlerden geçerek tüketicinin eline ulaşmış oluyor. Aynı zamanda hava şartlandırma sistemlerinde, kurutma makinelerinde, rastladığımız serpantin sistemi bugün için endüstride vazgeçilmezlerin başında geliyor diyebiliriz. Dış kanalları paslanmaz Çelik, Bakır, Alüminyum veya Krom gibi metal alaşımlardan oluşan sistem, halen verimli kullanımı dışında sürekli olarak kendisine yeni kullanım alanları buluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi