Şeker alkolleri nedir?

Şeker alkolleri, bazı gıdanlarda, özellikle "şekersiz" veya "eklenmiş şeker" etiketli olanlardaki şeker yerine geçer. Şeker alkolleri, tatlılığın yanı sıra, kullanıldıkları gıdaların boyut, doku, tat, esmerleşmesi ve nem içeriğini de etkileyebilirler. Bunlar ayrıca polioller olarak da bilinirler.

Şeker alkolleri nedir?
Şeker alkolleri nedir? Admin
Bu içerik 794 kez okundu.

 

Şeker alkollerinin türleri, potansiyel faydaları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Türleri ve Kaynakları

Sorbitol tipik olarak dekstrozdan üretilir ve elma ve armutlarda doğal olarak bulunmaktadır.
Doğada çeşitli şeker alkol türleri mevcuttur. Şeker alkolleri ayrıca gıda ve ilaç ürünlerinde kullanılmak üzere imal edilebilir.

Aşağıda, sıklıkla kullanılan şeker alkollerinin, bunların kaynağının ve normal şekere kıyasla tatlılığının bir listesi bulunmaktadır.

Sorbitol

Bazı meyvelerde doğal olarak Sorbitol bulunur. Gıda ürünlerini üretmek için kullanıldığında, genellikle mısır nişastasından türetilen dekstrozdan üretilir.

Sorbitol, normal şeker kadar yaklaşık olarak yüzde 60 oranında tat verir.

Mannitol

Mannitol doğal olarak çilek, mantar ve soğan da dahil olmak üzere çeşitli bitkilerde bulunur . Mısır nişastasından fruktoz kullanarak yapılabilir.

Mannitol de normal şeker kadar yaklaşık olarak yüzde 60 oranında tatlıdır.

maltitol

Maltitol, mısır nişastasından maltoz kullanılarak hazırlanır.

Normal şeker kadar tatlı olanların yüzde 75'inde tadabiliyor.

Hidrojene nişasta hidrolizatları

Hidrojene nişasta hidrolizatları mısır nişastası en sık kullanılan nişastadan yapılır.

Tatlılıkları makyajlarına bağlıdır, ancak aralık normal şekerinkinden yaklaşık yüzde 20 ila 50'dir.

Erythritol

Erythritol de mısır nişastasından üretilir, ancak üretim süreci fermantasyonu içerdiğinden benzersizdir.

Normal şeker kadar tatlıyı% 70 oranında tatlar.

ksilitol

Ksilitol, huş ağacı, mısır koçanı ve artık şeker kamışı sapları da dahil olmak üzere birkaç farklı malzemeden yapılabilir.

Normal şeker kadar tatlıdır ve aynı zamanda soğutucu, ince bir tada sahiptir.

İsomalt'ın

Isomalt şekerden üretilir ancak sadece tatlı olarak yüzde 55'lik bir tadına sahiptir.

laktitol

Laktitol, peynir altı suyundan üretilir ve normal şeker kadar tatlı olarak yaklaşık yüzde 35 tat verir.

Olası sağlık yararları

Yayınlanan bir çalışmada Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde araştırmacılar eklenen şeker sağladığı tespit etrafında 14.1 oranında bir kalori 2003 ile 2010 ABD'de çocuklar ve yetişkinler tarafından tüketilen.

Eklenen şeker tüketimi ile obezite , şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere bazı sağlık koşulları arasında olası bağlantılar var . Sonuç olarak, birçok kişi tükettiği şeker miktarını azaltma yollarını araştırıyor. Şeker alkolleri ile tatlandırılmış gıdaları seçmek yardımcı olabilir.

Şeker alkolleri şekerden daha az kalori sağlar, bu nedenle kalori alımını azaltarak kilo vermeye çalışan insanlar için faydalı olabilirler.

Şeker alkollerinin bir diğer muhtemel faydası, vücudun bunları nasıl işlediğiyle ilgilidir. Vücut tarafından tamamen emilir ve sindirilmezler, bu nedenle kan şekerinde daha az bir artışa neden olurlar. Şeker alkolleri ile şekillendirilen gıdalar, şeker hastalarına, daha iyi kan şekeri kontrolü sağlamasına, yine de tatlı davranmalarını hafifletmeye izin verebilir.

Şeker alkolleri ayrıca ağız sağlığı için potansiyel fayda sağlamaktadır. Ağızda yaşayan bakteriler şeker alkolleri üzerinde beslenmez, bu nedenle normal şeker gibi diş çürüğüne neden olmazlar.

Olası sağlık riski ve düşünceleri
Büyük miktarda şeker alkolünün tüketilmesi, gaz, diyare veya diğer sindirim sorunlarına neden olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, şeker alkolleri vücut tarafından tamamen emilir.

İrritabl barsak sendromu (IBS) olan insanlar için , şeker alkolleri belirtileri uyuşturan kısa zincirli karbonhidrat türüdür.

Şeker alkolleri için başka bir isim olan polioller, fermente edilebilir oligosakaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve poliolleri ifade eden FODMAPs kısaltmasına dahildir . Düşük bir FODMAP diyeti IBS'li bazı insanlardaki gastrointestinal semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir.

"Şekersiz" veya "eklenmiş şeker yok" etiketli gıdalar, bu gıdaların kan şekerini etkilemeyeceğine inandırabilecek bazı tüketicilere kafa karıştırıcı olabilir. "Şekersiz" veya "eklenmiş şeker" etiketli birçok gıdalar hala kalori, yağ ve karbonhidrat sağlar.

Tüm tüketiciler gıda etiketlerini okuyarak beslenme bilgisinden haberdar olmalıdırlar.

Beslenme bilgisi
Sükroz veya diğer şekerler gram başına yaklaşık 4 kaloriyi (g) içerir. Aşağıdaki tabloda, Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi Kuruluşuna göre şeker alkollerindeki kalorilerin sayısı açıklanmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Wayne Williams Kimdir?
Wayne Williams Kimdir?
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki