Sakarya'daki havai fişek fabrikasının patlamasından sonra altı kişi öldü

Yerel bir yetkiliye göre, Türkiye'nin kuzeybatısındaki bir havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'daki patlamaların sayısı altıya yükselirken, bir kişi kayıp kaldı.

Sakarya'daki havai fişek fabrikasının patlamasından sonra altı kişi öldü
Sakarya'daki havai fişek fabrikasının patlamasından sonra altı kişi öldü Admin
Bu içerik 22619 kez okundu.

 

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 5 Temmuz'da gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının ciddi yaralı olmak üzere beşe düştüğünü söyledi.

Kaldırım, kayıp kişi için kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kaldırım daha önce yaptığı açıklamada, patlamalarda ölen iki kişinin 4 Temmuz'da dinlenmeye bırakıldığını, diğer iki kurbanın tespit edildiğini söyledi.

Yetkili, olayın ilgili yetkililer tarafından ciddi şekilde soruşturulduğunu söyledi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Otoritesi (AFAD), Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekibi (UMKE) ve diğer birimlerden 1.000'den fazla personelin 190 araç ve beş özel eğitimli köpekle olay yerinde çalıştığını söyledi.

Kaldırım ayrıca, patlama nedeniyle fabrikanın yakınındaki yerleşim alanlarını ziyaret ettiğini ve hasar değerlendirmesinin devam ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, fabrikada yaralanmalar nedeniyle tedavi gören 126 yaralıdan 121'inin hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

4 Temmuz'da, savcıların kendileri için tutuklama emri çıkardıktan sonra sorumlu fabrika müdürü ve iki ustabaşı gözaltına alındı.

Daha önce Koca, toplam 84 ambulans, iki hava ambulansı, 18 tıbbi kurtarma ekibi ve acil yardım personelinin yanı sıra afet ve acil durum ekiplerinin, yaralı hakkında güncelleme alıncaya kadar bakanın kalacağını söyledi.

Bölgede yaşayan insanların, özellikle patlamadan sonraki ilk 12 saat içinde havai fişek gazlarından etkilenebileceğini söyledi ve konut sakinlerinden maske takmalarını ve evlerini terk etmemelerini istedi.

Fabrikanın 20'si 3 Temmuz'da çalışmayan 186 çalışanı vardı ve sabahın erken saatlerinde 15 ila 20'si daha kaldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ortaya çıkan yangının kontrol altına alındığını ekleyerek üç fabrika işçisinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Bakanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eyalete gönderildi.

Günün erken saatlerinde televizyondaki görüntüler, binanın içinde havai fişeklerin bir sonucu olarak kıvılcımların göründüğü koyu gri bir duman tüyü gösterdi.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, olay sırasında birçok işçinin binadan kaçtığını söyledi.

0815 GMT'deki patlamadan sonra onlarca itfaiye ve kurtarma çalışanı seferber edildi .

Raporlara göre, 2009, 2011 ve 2014 yıllarında fabrikada daha önce patlamalar olmuştu. 2014 yılında olayda bir kişi öldü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi