Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Malzemeleri

Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Malzemeleri
Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Malzemeleri Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Aile hekimlikleri, Sağlık Bakanlığı tarafından denetimleri yapılan, vatandaşların sağlık sorunlarına karşın çözümler üretmeyi hedef olarak kabul eden ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları para karşılığı olmadan yapan sağlık kurumlarıdır. Geçmişten günümüze bakıldığı zaman aslında aile hekimlikleri uzun yıllardır vatandaşların sağlık sorunları ile ilgilenmektedir fakat adı aile hekimliği olmadan önce bu hizmeti sağlık ocağı adı altında gerçekleştirmekteydi. İlerleyen süre zarfından adı aile hekimliği olarak değişmiştir fakat göze çarpan değişiklik sadece isim değişikliği değildir. Sağlık ocakları ile aile hekimlikleri arasından sağlık hizmeti konusunda da büyük farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin sağlık ocaklarının ortamı aile hekimliklerinin ortamına kıyasla çok daha kalabalık ve düzensizdir. Bunun da tek getirisi sağlık ocaklarında kargaşa çıkmasından başka bir şey değildir.

Aile hekimliklerinin sağlık hizmetini günümüz şartları altında değerlendirecek olursak oldukça başarılı bir hizmet sağladıklarını söyleyebiliriz. Vatandaşlara karşı sunulan tedavi hizmetleri, kargaşadan uzak bir ortamının olması ve donanım açısından hastaneler kadar olmasa da gerekli düzeyde olmaları vatandaşların aile hekimliklerine ilgi göstermesinden büyük rol oynamaktadır. Aile hekimliklerinin çok önemli bir farklılığı ise vatandaşların hemen yakınlarında bulunmasıdır. Bir vatandaş herhangi bir rahatsızlığından dolayı 1-2 saatlik bir yol çekerek hastaneye gidebilmektedir fakat aile hekimliklerinde bu olay çok farklıdır. Aile hekimliklerinin yerleşme şekli mahalle mahalledir. Yani her mahallede bir aile hekimliği bulunmaktadır. Böylece vatandaşlar evlerine yürüme mesafesi uzaklığındaki aile hekimliklerine kolayca ulaşarak rahatsızlıklarına çare arayabilirler. Böyle bir kolaylığın olması da vatandaşlar açısından oldukça önemlidir.

Bir rahatsızlığın önüne geçilebilmesi için en önemli şey bu rahatsızlığın ne olduğunu saptayabilmektedir. Aile hekimliklerinde de aile hekimleri kendilerine şikayetlerini ileten hastaları kontrol ederek onların tam olarak nasıl bir rahatsızlıkları olduğunu anlamaya çalışır. Fakat aile hekimleri yeterli düzeyde aile hekimliği malzemelerine sahip değilse hastayı kontrol edemez. Hastanın kontrol edilememesi demek de hastanın yaşamakta olduğu rahatsızlığa bir çözüm üretememek demektir. Aile hekimliklerinde böyle sorunların yaşanmaması adına aile hekimliği malzemelerinin yeterli düzeyde bulundurulması Sağlık Bakanlığı tarafından yasal olarak zorunludur.

Aile hekimliklerinde yetersiz aile hekimliği malzemelerine sahip olunması durumunda ve vatandaşların bu soruna tanıklık etmesi halinde durumun gerekli mertebelere bildirilmesi gereklidir. Aksi taktirde sağlıksal sorun yaşayıp bu aile hekimliklerinde muayene olan vatandaşlar bekledikleri hizmeti alamayıp yanlış yönlendirmelerden dolayı daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu gibi şeylerin gerçekleşmemesi adına aile hekimliği malzemelerinin yeterli seviyede bulundurulması büyük bir önem taşımaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uefa Avrupa Ligi Son 32 Eşleşmeleri Belli Oldu
Uefa Avrupa Ligi Son 32 Eşleşmeleri Belli Oldu
Doğa için çal 9 - Hey Onbeşli
Doğa için çal 9 - Hey Onbeşli
beylikdüzü escort