Saadet Partisi, Cumhur İttifakına katılmayı ancak 'başkanlık sistemi değişirse' düşünebilir

Saadet Partisi, Cumhur İttifakına katılmayı ancak 'başkanlık sistemi değişirse' düşünebilir
Saadet Partisi, Cumhur İttifakına katılmayı ancak 'başkanlık sistemi değişirse' düşünebilir Admin
Bu içerik 10954 kez okundu.

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu , partisinin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı'na ancak cumhurbaşkanlığı sisteminde bir değişiklik sağlandığı takdirde katılabileceğini söyledi.

“Bu sistemle Cumhur İttifakına katılamayız. Bu sistem sorunlara neden oluyor. AK Parti ile ittifak yapılabilir mi? Evet. Hangi koşullar altında? Yanlış bulduğumuz politikalarını değiştirmeleri şartıyla. İlkelere odaklanıyoruz ”dedi. 23 Ocak'ta HaberTürk özel yayıncısına.

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Ocak'ta evinde Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e yaptığı ziyaretle ilgili soruyu yanıtlıyordu, AKP'nin yeni müttefikler bulma çabaları olarak görülen bir adım. seçimler.

“Başkanlık sisteminde sadece bir kişi seçilir, etkili olan odur. Parlamentoda neredeyse hiç hüküm yok gibi görünüyor. Avrupa ve Amerika'da bizim gibi bir başkanlık sistemi var mı? Bu sistemle Cumhur İttifakına katılamayız. Bu sistem sorun yaratan sistemdir ”dedi Karamollaoğlu.

Bu ziyaretleri olumlu görüyoruz. Başkanın tüm [siyasi] liderleri ziyaretinin, masanın etrafında oturmasının ve konuşmasının daha makul sonuçlar elde etmede etkili olacağına inanıyorum. Buradan ne çıkacak? Bunu şimdiden söylemek mümkün değil ”dedi.

Siyasetçi, konuyu tartışmak için 2023'te yapılması planlanan bir sonraki seçim dönemine işaret etti. "İttifaklar koalisyon değildir. Bu nedenle konuyu erken gündeme getirip uzun süreli, özellikle spekülatif yorumlar yapmanın doğru olmadığına inanıyorum ”dedi.

İktidardaki AKP ve MHP Cumhur İttifakı, seçimlerde ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ (İyi) Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'den (DP) oluşan Millet İttifakı'na karşı yarıştı.

8 Ocak'ta Asiltürk'e yaptığı ziyaret hakkında bilgi veren Erdoğan, ziyaretinin hem olası bir seçim ittifakı hem de hükümetin terörle mücadelesinde Saadet Partisi'nin desteğini almayı hedeflediğini söyledi.

Saadet Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi kariyerinin başladığı Refah Partisi'nin halefidir. Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz hafta Erdoğan'ın anlaşmazlık içinde olduğu Refah Partisi eski lideri Necmettin Erbakan'ın mezarını da ziyaret etti. Erdoğan ve bir grup parti üyesi daha sonra AKP'yi oluşturmak için Erbakan'dan ayrıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi