Roma döneminden kalma madencilik galerileri turizme açılacak

Roma döneminden kalma madencilik galerileri turizme açılacak

Madencilik ait galerileri Roma döneminden 40 yıl önce Ladik, Orta Anadolu ili tarihsel yerleşim yerlerinden biri kadar operasyonda olduğumuzu Konya , yapıları bir yeraltı şehri andıran ile dikkat çekmek.

Roma döneminden kalma madencilik galerileri turizme açılacak
Roma döneminden kalma madencilik galerileri turizme açılacak Admin
Bu içerik 18663 kez okundu.

 

Sarayönü ilçesine bağlı Ladik mahallesi, yazıtlı taşları, spor salonu ve onlarca kültür varlığıyla ünlü Laodikea antik kentinin mevkiinde yer alıyor. Ladik, Roma dönemindeki cıva, kurşun ve mermer madenciliği nedeniyle tarihi değerleri açısından özel bir öneme sahiptir.

Mermer kesme işinin halen devam ettiği bir dağın kuzey yamacında bulunan 2.000 yıllık galerilere, farklı yönleri keşfedebileceğiniz ve 800 metre uzunluğundaki yarım metrelik bir boşluktan girilebilir. Şimdi kültür turizmine kazandırılmayı bekliyorlar.

Selçuk Üniversitesi Profesörü Hasan Bahar, devlete ait AA muhabirine, bölgede 25 yıldır çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Ladik'te Hitit dönemine ait yerleşimlerin izlerinin görüldüğünü belirterek, “Büyük İskender'in ölümünden sonra Anadolu'ya hâkim olan Seleukos, önemli bir yol kavşağı olduğu için burayı bir koloni kenti olarak kurdu. O dönemden bir yazıt gördük. Ladik, M.Ö. 300'lü yıllardan itibaren önemli bir şehir olmaya başlar Roma İmparatoru Claudius, M.S. 54 yılında Ladik'i koloni haline getirmiştir. Roma'nın tarihi yolları buradan geçer. "

Bahar, Romalıların bölgede madencilik faaliyeti yürüttüğünü, civa ve kurşun yataklarının yaklaşık 40 yıl öncesine kadar aktif olarak işletildiğini kaydetti.

Dağın kuzey yamacında yer alan Çırakman'da cıva galerisinin ziyaret edilebileceğini belirten Bahar, "Burada Roma döneminde yoğun cıva madenciliği yapıldı ve galeriler Romalılar tarafından açıldı" dedi.

Buradaki çalışanlarla konuştuğumda 'Roma galerilerini takip ediyoruz' dediler. Mevcut olanları biraz daha genişletiyoruz. Romalılar damarları çok iyi keşfettiler. ' Burası 1980 yılına kadar işletildi. Kaya yapısından iskeleye kadar çok fazla tahkimat ihtiyacı yoktu ”dedi.

Bahar, bölgedeki tarihi değerlerin yanı sıra galerinin madencilik turizmi açısından da değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. “Almanya-Avusturya'daki madencilik galerisini ziyaret ettik. Madenler, kültür turizmi için önemli bir potansiyele sahiptir. Burası kültür turizmi için önemli bir destinasyon olabilir. "

Maden ocaklarının özelliklerini de vurgulayarak, “İnsanların rahatlıkla dolaşabileceği geniş ve yüksek bir yer. Bazı kısımlarda şekil bozuklukları var ama genel olarak güvenli ve emniyetli. "

Burası Kapadokya bölgesindeki Ürgüp-Göreme yer altı şehirlerinden daha rahat bir gezi imkanı sağlıyor ”diye konuştu.

Bu maden galerilerinin bir yeraltı şehrine benzediğini ve madencilik turizmine getirilmesi gerektiğini belirterek, madenlerin 2 bin yıl önce Roma'dan başlayarak Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde işletildiğini kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere