Robotlar, kara piyasaya girdikten sonra geleceğin 'Kalaşnikof'ları' haline gelebilir

Robotlar, kara piyasaya girdikten sonra geleceğin 'Kalaşnikof'ları' haline gelebilir

Teknoloji Ajansı ThinkTech tarafından hazırlanan rapora göre, Anadolu Ajansının 13 Şubat'ta yayınladığı rapor, yapay zeka teknolojileri ile donatılmış robotlar karaborsaya girdikten sonra geleceğin "Kalaşnikof" ları olabilir.

Robotlar, kara piyasaya girdikten sonra geleceğin 'Kalaşnikof'ları' haline gelebilir
Robotlar, kara piyasaya girdikten sonra geleceğin 'Kalaşnikof'ları' haline gelebilir Admin
Bu içerik 822 kez okundu.

 

ThinkTech, Savunma Sanayii Müsteşarlığına bağlı Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.'nin bir dalı. "Yapay Zeka - İnsan Ötesi" başlıklı rapor, yapay zekanın geleceğini inceledi.

"Yapay zeka donanımlı robot teknolojileri, karaborsaya girdikten sonra geleceğin Kalaşnikofları olabilir. Bu nedenle, yapay zeka alanında faaliyet gösteren hükümetler, politikacılar, araştırma kurumları ve şirketler, yapay zeka alanındaki gelişmelerin insani hedefler doğrultusunda yapılmasını sağlamak için fikir birliği geliştirmelidir "dedi.

Raporda aynı zamanda yapay zekanın genişleyen uygulama alanları ve artmakta olan kamu yararına olması nedeniyle yalnızca bilim adamlarını değil tüm insanları da ilgilendiren bir alan olduğu ileri sürüldü.

Raporda, savunma sanayii şirketleri gelecekte olası bir yapay zeka savaşının önünü açabilecek akıllı ve özerk sistemler geliştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

Raporda, bu alandaki çarpıcı gelişmeler 20 yıl içinde ortaya çıkacak. Yapay istihbarat uzmanları ve teknoloji devleri sektörde lider olmaya çalışırken, pek çok kişi "Terminator" gibi çok sayıda bilimkurgu filminde görüldüğü gibi yapay zekanın dünyayı yönetmeye kararlı güçlü ve kötü niyetli robotlar yaratma ihtimalinden korkuyor. veya "Ben, Robot"

Siri veya Google Now gibi yapay zeka önyargılarının üstesinden gelmeye yardımcı olan uygulamaların tanıtılması ve hızla büyümesine rağmen, birçok kişi robotların gelecekteki yetenekleri hakkında endişe duymaya devam ediyor.

The Times gazetesine 2017 yılında verdiği röportajda, seçkin bilim adamı Stephen Hawking, yapay zeka teknolojisinin insan ırkını yok etmesini önlemek için kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Tesla CEO'su Elon Musk ve diğer pek çok uzman benzer bir bakış açısı sunarak yapay zeka alanındaki gelişmelerin ekteki riskler nedeniyle yakından izlenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Tahrip edici bir amaçla programlandığında veya kendisini "Zeka Patlamasını" takiben iyileştirebildiğinde, insanın teknolojiyi kontrol altına alacağı gerçek bir ihtimal var. Bu nedenle, yapay zekanın "insancıl hedefler" doğrultusunda geliştiğinden emin olmak önemlidir ve rapor buna göre izlenmekte ve kontrol edilmektedir.

robot robotlar teknoloji teknoloji Elon Musk Stephen Hawking Yapay Zeka AI ThinkTech uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor