Ramazan ayında yüksek fiyatlardan dolayı Türkiye'de baklavada kullanılmayan antep fıstığı

Ramazan ayında yüksek fiyatlardan dolayı Türkiye'de baklavada kullanılmayan antep fıstığı
Ramazan ayında yüksek fiyatlardan dolayı Türkiye'de baklavada kullanılmayan antep fıstığı Admin
Bu içerik 280 kez okundu.

 

Geleneksel Türk tatlısı baklavası, 12 Mayıs'ta dernek başkanlarının belirttiği yüksek fıstık fiyatları nedeniyle bu yıl Ramazan ayında fıstıklı üretilmeyecek.

“Çiftçilere kilogram başına 60 Türk Lirası karşılığında alınabilecek fıstık fiyatları, Ramazanlar öncesinde toptancılar tarafından 120 liraya satılıyor. Antep fıstığı fiyatı 70 lira civarında olmalı. Böyle bir engelleyici fiyat ne ahlaki, ne de kanuna aykırıdır, bu yüzden toptancılara ve karaborsa tüccarlarına karşı koyabilmek için Ramazan ayında fıstık baklava satmamaya karar verdik. Antep fıstığı yerine ceviz, fındık ve bademleri ramazanda kullanacağız ”dedi. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü.

Baklava üreticileri geçtiğimiz günlerde, bir kısmı fıstık fiyatını kilogram başına 201 liraya çıkartan toptancıları boykot etmeye karar verdiler.

“Ne üreticiler ne de baklava üreticileri ne de tüketiciler bu durumdan faydalanmıyor. Bir çözüm bulunamazsa, birçok baklava üreticisi iflas edecek ve ulusal değerlerimizden biri olan baklava, tarih olacaktır. Sektörümüzde faaliyet gösteren birçok şirket bu kararı destekleyeceklerini açıkladı. Bu hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı desteğini istemek üzere ziyaret edeceğiz ”dedi.

“Sektördeki denetleyici ve belirleyici mekanizmaların yokluğu nedeniyle, karaborsa stokçular bu boşluğu sömürüyor ve pazara zarar veriyor. Bu şişirilmiş fiyatlarda, en çok zarar görenler yer fıstığı üreticileri, baklava üreticileri ve son ürün olarak antepfıstığı satan diğer insanlardır ”diye ekledi.

Yıldırım, sektörde kontrolsüz fiyatların önlenmesi için ithalatın önünü açmak için yeni vergi düzenlemelerinin uygulanması gerektiğini söyledi.

“Rasyonel fiyatlandırmayı sağlamak için, borsa ve ilgili tüm kurumların daha büyük bir inisiyatif alması gerekiyor. Hükümetimizden haksız rekabete, kayıt dışı faaliyetlere ve karaborsa faaliyetlerine katılanları tespit ve cezalandırma konusunda yardım istiyoruz ”diye ekledi.

Yıldırım, 2017 yılının başından beri kara pazarlamacıların haksız kazançlarının 4,3 milyon lira olduğunu iddia etti.

“Bugün günde 100.100 ton baklava üretiyoruz. Sektörde toplam 50.000 imalatçı işçi ve satıcı bulunmaktadır. İhracat, 2017 yılında 20 milyon liraya ulaştı. Böyle büyük bir sektör, birkaç kara pazar rakamının elinde bırakılmamalıdır ”dedi.

Kökeni Türkiye ve Yunanistan arasında tartışan Baklava, taze antepfıstığı veya ceviz ile ve şişirilmiş hamurun üstünde parıltılı bir bal püresiyle hazırlanır.

Ramazan ayında, 15 Mayıs'ta başlayacak ve 14 Haziran'a kadar devam edecek olan geleneksel bir favoridir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Osman Zolan'dan Babalar Günü mesajı
Başkan Osman Zolan'dan Babalar Günü mesajı
Ziraat Bankası'ndan 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'
Ziraat Bankası'ndan 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'