'Putin ve Erdoğan çözüm için mesafe kat etti'

'Putin ve Erdoğan çözüm için mesafe kat etti'
'Putin ve Erdoğan çözüm için mesafe kat etti' Admin
Bu içerik 7 kez okundu.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleşen G20 Zirvesi'nde ülke liderlerinin gerçekleştirdiği ikili görüşmeler ön plana çıktı.

Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel görüşmesinde Türk Akımı'yla ilgili alınan ‘devam' kararını değerlendiren Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu'na göre, her iki lider de kendi ülkelerinin çıkarlarını en üst noktada savunuyor.

Merkezi ABD'de bulunan IAEE'nin seçilmiş başkanı olan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kumbaroğlu, Sputnik Türkiye'ye yaptığı özel açıklamada Türk Akımı'nın sadece Türkiye ya da Rusya için değil, tüm bölge ve hatta kıta Avrupası için çok büyük önem taşıdığını söyledi.

'TÜRK AKIMI TEK CİDDİ PROJE DURUMUNDA'

Türk Akımı'nda inşaatın bir an önce başlaması ve bunun için sürecin hızlanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Türk Akımı dört ayrı hattan oluşuyor. Türk tarafı, Rusya'ya birinci hat için fizibilite izni verdi ve diğer hatlardan gelecek gazı alıp kendi sistemine koyarak re-export yapabilme niyetinde. Rusya, gazı AB'ye sokamayacağı için Yunanistan sınırında bir devir teslim olmak zorunda. Bu noktada Türkiye'nin Yunanistan'la işbirliği ve Avrupa Birliği'nin projeye desteği de çok önemli. Güney Akım'a vize vermeyen Avrupa Komisyonu'nun Kuzey Akım'a vize vermesini beklemiyorum. Dolayısıyla Türk Akımı, Rus gazının Ukrayna hattı dışında Avrupa'ya ulaşması için ortadaki tek ciddi proje durumunda."

'YENİ HÜKÜMETİN İLK VE EN ÖNEMLİ İŞLERİNDEN BİRİ OLACAK'

G20 Zirvesi'nde Türk Akımı ile ilgili görüşmeleri yorumlayan Prof. Dr. Kumbaroğlu, projenin geleceği hakkında "Bu projeye ilişkin süreçler birçok kez Türk ve Rus heyetler arasında gündeme geldi ve herhangi bir çözüm çıkmadı. Ancak Antalya'da gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinde anlaşmazlıkların çözümü noktasında epey bir mesafe kat edildiğini düşünüyorum. Türkiye ve Rusya kritik alanlarda farklı düşünüyor olsa da çok geniş bir alanda da birlikte ilerlemek zorunda olan iki ülke. Bu tür durumlarda duygular değil, ülkelerin iktisadi çıkarları ön planda olur. Türk Akımı projesinde hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın ekonomik çıkarları kesişiyor. Hem Erdoğan hem de Putin kendi ülke çıkarlarını en üst noktada savunan iki önemli lider. Bu nedenle, Türk Akımı'nda tıkanıklığın aşılıp, suyun yeniden yolunu bulacağına inanıyorum. Yeni enerji bakanımızın ilk ve en önemli işlerinden biri Türk Akımı olacaktır" ifadelerini kullandı.

G20 recep tayyip erdoğan Rusya Türk akımı Türkiye Vladimir Putin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
beylikdüzü escort