Puşkov: Erdoğan, Türkiye ekonomisini vurdu

Puşkov: Erdoğan, Türkiye ekonomisini vurdu
Puşkov: Erdoğan, Türkiye ekonomisini vurdu Admin
Bu içerik 109 kez okundu.

RİA Novosti’ye konuşan Puşkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün imzaladığı ve Türkiye’ye yönelik özel ekonomik tedbirlerin uygulanmasını içeren karara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Bu karar Erdoğan’ın her şeyden önce kendi ekonomisini vurduğunu bir kez daha gösteriyor” diyen Puşkov, şunları söyledi: “Türkiye’nin Rusya ile özel bir ilişkisi vardı. Bu özel ilişkiye siyasi, ticari-ekonomik ve turistik büyük projeler de dahildi. Ancak tüm bunlar düşüncesizce bir eylemle yok edilip tehlikeye atıldı.”

‘YAPTIRIMLAR TÜRKİYE’DE DÖRT SEKTÖRÜ VURACAK’

Puşkov, Rusya’nın getirdiği yaptırımların Türkiye’de dört sektöre darbe vuracağının altını çizdi:

“Başta turizm sektörü zarar görecek, zira Rus turistler Türkiye’ye yaklaşık 4 milyar dolar kazandırıyordu. Öte yandan Rusya ile anlaşması olan Türk şirketler büyük gelir elde ediyordu. Aynı zamanda yaptırımlar Rusya’ya ithalatla uğraşan şirketlere de yansıyacak.  Türkiye Rusya’nın beşinci sıradaki ticari-ekonomik ortağıydı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 30 milyar dolara ulaşmıştı. Son gelişmeler tüm bunlarla uğraşan şirketlere büyük darbe vuracak.”

‘RUSYA TÜRK HALKINDAN İNTİKAM ALMAYA ÇALIŞMIYOR’

Puşkov, Rusya’nın Türkiye iktidarının eylemlerinden dolayı Türk halkından intikam almaya çalışmadığını vurguladı. Ekonomik tedbirlerin Türk halkına vereceği zararı en aza indirgemek için çaba harcandığını belirten Puşkov, Türk işçilerin Rusya’da istihdam edilemeyeceği yönündeki kararın 31 Aralık 2016’ya kadar çalışma sözleşmesi olan işçileri etkilemediğini belirtti.

"İktidarın eylemleri yüzünden Türkiye halkından intikam almaya çalışmıyoruz. Vize serbesitisinin askıya alınması Rusya’da oturma izni olanları etkilemiyor” diyen Puşkov, ekonomik tedbirlerde insan faktörünün göz önünde bulundurulduğunu vurguladı.

Aleksey Puşkov recep tayyip erdoğan Rusya Türkiye Vladimir Putin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu