Pterjium Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Pterjium Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Pterjium Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? ahmet
Bu içerik 3994 kez okundu.

Pterjium halk arasındaki yaygın kullanımıyla göz eti olarak bilinmektedir. Gözün en dış beyaz kısmı olan sklera bölgesini örten konjonktivit tabakasındaki damar ve bağ dokusunun, normal olmayan bir şekilde kalınlaşıp büyüyerek kornea üzerine ilerlemesiyle kendini göstermektedir. Her iki gözde de görülebilmekte olup bulaşıcı yapıda değildir.

Bahsi geçen bu ilerlemede oluşan dokuya fibroblastik doku adı verilmektedir. Fibroblastik doku ilerlemeye başladığı andan itibaren gözün estetik görünümü bozulurken aynı zamanda görme bozukluklarına da belirli bir aşamadan sonra yol açmaktadır. Bu doku, gözün burna yakın olan iç tarafında ortaya çıkmaktadır ve cerrahi olarak müdahale edilmediğinde kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte belirli koşullar ve nedenler hastalığın ortaya çıkabilmesini tetikleyebilmektedir. Hastalığın ortaya çıkışında ilk akla gelen ise genetik sebeplerdir.

Hastalık açısından riskli grup, açık havada tozlu, sıcak ve kuru bir ortamda hayatı boyunca çok fazla zaman geçirmiş kişiler ve bunun neticesinde uzun bir zaman dilimi boyunca göz kuruluğu yaşamış kişilerde hastalığa daha sık rastlanabilmektedir.

Kronik kirpik iltihabı olan kişiler ve kadınlara göre erkekler de daha sık görülebilmektedir. Ayrıca alerjik göz hastalığı bulunan kişiler de riskli grup içerisindedir.

Pterjium Hangi Belirtileri Gösterir?

Hastalığın en belirgin özelliği fibroblastik doku oluşumuyla birlikte ortaya çıkan kaşınma ve batma problemidir. Hastalık gözün en ön beyaz yüzeyinde başlayıp kornea tabakasına ilerlerken zamanla bu tabakayı çekmesiyle birlikte astigmata neden olabilmektedir. Bunun sonucunda görmede bulanıklaşma başlar. Göz bebeğine ulaştığı anda ise kalıcı görme kusurları ile sonuçlanır.

Hastalığın diğer sık görülen belirtileri şu şekildedir:

Gözlük ve kontakt lens kullanan hastalarda sık numara değişimi,

Işığa bakarken güçlük çekme,

Banyo sonrası gözlerde yaşanan kızarıklık

Gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Pterjium Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Pterjium tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Damla tedavisinde göz kuruması engellenerek hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve iltihaplanma riskini düzeltmek için kullanılmaktadır. Damla tedavisi ilerleyici ve önleyici niteliktedir. Hastalığın tek kalıcı tedavisi pterjium eksizyonu ve greft uygulamasıdır. Bahsi geçen bu operasyon süreci çok yönlü bir yapıda olup iyi bir cerrahi uygulama sonucunda % 85-100 başarı şansı değişmektedir.

Pterjium Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Oluşan fibroblastik doku, hastanın görme yetisini tehdit edecek seviyeye ilerlediğinde pterjium ameliyat ile tedavi edilmektedir. Buradaki en önemli nokta hastalığın yeniden nüks etmesinin ve agresif bir biçimde tekrarlanma riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Cerrahi müdahalede iki farklı tip uygulama söz konusudur. Bunlar greftsiz pterjium eskizyonu ve greftli pterjium eksizyonudur.

Greftsiz yöntemde korneaya doğru ilerleme göstermiş doku kesilerek alınmaktadır. Greftli yöntemde ise fibroblastik dokunun temizlenmesi gerçekleştirildikten sonra hastalığın tekrarlama riskini düşürmek için sağlıklı gözün kapağının alt bölgesinden otogreft dokusu alınarak greftleme işlemi gerçekleştirilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere