Pleksi Hayatın Her Alanında - morpleksi.com

Pleksi Hayatın Her Alanında - morpleksi.com
Pleksi Hayatın Her Alanında - morpleksi.com Emre
Bu içerik 258 kez okundu.

 

            Pleksi, renkli ya da renksiz olarak iki çeşidi olan plastik bir camdır. Saydam ya da yarı saydam olarak bulunabilen pleksi. Hem kesilebilen hem de delinebilen, kolay bir şekilde işlenebilen, hafif bir plastik yapıya sahiptir. Piyasada genellikle düz levha halinde bulunur. 90 °C sıcaklıkta ya da 90°c ve 115°c etüvde lazer Pleksi kesim makinası ile ısıtılarak kolayca yumuşak bir hale getirilir.

 

 Pleksiglas Özellikleri

 

            Pleksi, Türkiye’de uzun süredir yaygınlaşarak ve kullanıcı kazanarak sektörde yerini almayı başarmıştır. Dünya’nın her yerinde kullanılmaktadır. Isıtılıp yumuşak hale getirilen Pleksiglas istenilen şekli alabilmesi için kalıplara sokulabilir. Normal bir cama oranla %92 daha düşük ışık geçirgenliği olan pleksi, aynı zamanda darbelere karşı normal camdan 6 kat daha dayanıklıdır. Keskin kenarlara sahip olmadığı için yaralanma gibi sorunlara yol açmaz. Zorlu iklim şartlarında ise ısı geçirgenliği normal camdan daha düşüktür. Solma ve kırılma yapmaz. Her türlü mekânda rahatlıkla kullanılabilir. Pleksiglas, istenen bütün şekillere rahatça uygulanabilir. Ekstruder levhalar gibi kesim, şişirme ve şekil aşamasında hiçbir sorun çıkarmaz. Yoğunluğu ve yumuşama noktası gibi özellikleri standartlara uygun olduğu gibi polimer sayısı da yüksektir.

 

 

 Kullanım Alanları

 

            İklim şartlarına dayanıklı olduğu için dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Dış mekanlar haricinde lavabo ve banyo gibi ıslak yüzeylerde de dayanıklı ve sık sık değişim istemediği için ideal bir seçimdir. Diğer ev malzemelerinde de rahatlıkla kullanılan pleksiglas, kesimi ve kalıp halini alması kolay olduğu için teknoloji malzemelerinde de kullanılıyor. Çatlama ya da parçalanma yapmadığı için inşaat sektörünün de fazlasıyla kullanılan malzemelerden birisi diyebiliriz. Kozmetik, aydınlatma ve birçok dekorasyon ürünlerinde de kullanılıyor. Grafik tasarımlar ve tıbbi araç gereçlerin imalatında da yer edinen pleksiglas, neredeyse her alanda kullanılabildiğini söyleyebiliriz.

 

 

 Günümüzde Pleksi

 

            Normal cama oranla dayanıklılığı, kullanıcıları tarafından sevilmesi, kullanışının ve imalatının kolay olması sebebiyle pleksiglas hayatın her alanında yer edinmeye devam ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle gündelik hayatı kolaylaştıran internet dünyasında da yer edindiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde kullanıcıların ilgi duyduğu ve pleksiglas alanında fazlasıyla yol kat eden Morpleksi.com gibi pleksi kesim konusunda başarılı firmalar olduğunu söyleyebiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?