Pentagon, İncirlik'in yerine Yunanistan'a göz kulak olmayı reddetti

Pentagon, İncirlik'in yerine Yunanistan'a göz kulak olmayı reddetti

15 Eylül'de Savunma Bakanlığı, ABD'nin bir Yunan adasında Türk hava üssündeki varlığının yerine geçecek bir alternatif olarak kapasitesini artırdığını öne süren kıdemli bir senatörün yorumlarını yalanladı.

Pentagon, İncirlik'in yerine Yunanistan'a göz kulak olmayı reddetti
Pentagon, İncirlik'in yerine Yunanistan'a göz kulak olmayı reddetti Admin
Bu içerik 5239 kez okundu.
 
Pentagon sözcüsü Yarbay Thomas Campbell ABD Anadolu Ajansı söyledi Senatör Ron Johnson ABD bir donanma üssünde varlığını kadar bina olduğunu Washington Examiner gazetesine verdiği demeçte sonra "İncirlik Hava Üssü'nde varlığımızı sona erdirmek planı bulunmadığını" Girit olarak bir alternatif.
 
Campbell, bir e-posta alışverişinde, " ABD, Türk hükümetinin daveti üzerine İncirlik Hava Üssü'nde on yıllardır faaliyet gösteriyor ve orada devam eden varlığımız, ABD ile NATO Müttefikimiz Türkiye arasındaki devam eden ve güçlü ilişkiyi gösteriyor " dedi. 
 
Senato İç Güvenlik Komitesine başkanlık eden etkili bir Cumhuriyetçi senatör olan Johnson, geçen hafta yayınlanan bir röportajda, ABD'li yetkililerin Washington ile Ankara arasında bir dizi sorunla daha da şiddetlenen gerilimin ortasında İncirlik'ten ayrılma çabalarını artırdıklarını söyledi.
 
Bunlar arasında, PKK terör örgütünün Suriye kolu olan YPG'ye ABD desteği, Türkiye'nin gelişmiş bir Rus hava savunma sistemi satın alması ve ardından ABD'nin Türkiye'yi F-35 ortak saldırı programından çıkarma kararı yer alıyor.
 
Johnson, Denetçiye ABD'nin "Türkiye'deki tam varlığımızı ve işbirliğimizi sürdürmek" istediğini söyledi, ancak gerilimlerin yetkilileri geri çekilmeyi hızlandırmaya yönelttiğini söyledi.
 
"Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum, ancak sanırım savunma pozisyonundan, durumun gerçekliğine bakmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi. "Halihazırda Yunanistan'a bir alternatif olarak bakıyoruz."
 
Johnson özellikle, ABD'nin Yunanistan'ın Girit adasındaki Souda Körfezi'ndeki deniz üssünü desteklemeye çalıştığını söyledi. 
 
Johnson, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a atıfta bulunarak, "Erdoğan'ın Türkiye'yi tuttuğu ya da Türkiye'yi koyduğu yol çok talihsiz bir durumdur" dedi. "Bu çok endişe verici, kesinlikle Yunanistan ile askeri işbirliğimizi artırmamızın ve geliştirmemizin nedenlerinden biri ... Souda Körfezi'ndeki varlığımızı güçlendiriyoruz, çünkü oldukça dürüst olmak gerekirse, Türkiye'deki varlığımız kesinlikle tehdit altında."
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere