Parkinson hastalığı 'bağırsakta başlayabilir'

Kaliforniya'daki bilim insanları Parkinson hastalığının anlayışını değiştirdiklerini söylüyor.

Parkinson hastalığı 'bağırsakta başlayabilir'
Parkinson hastalığı 'bağırsakta başlayabilir' Admin
Bu içerik 124 kez okundu.

 

Hücre dergisinde yayınlanan hayvan deneyleri, beyindeki bozukluğun bağırsaklarda yaşayan bakterilerin neden olabileceğini öne sürüyor.

Bulgular, sonunda bağırsaklardaki böcekleri veya probiyotikleri öldüren ilaçlar gibi hastalığın tedavisinde yeni yollara yol açabilir.

Uzmanlar, sonuçların "heyecan verici yeni bir cadde" açtığını söyledi.

Parkinson hastalığında beynin giderek hasar görmesi, hastaların titreme ve hareket zorluğu yaşanmasına neden olur.

Araştırmacılar , Parkinson hastalarının beyinlerindeki hasarla bağlantılı protein alfa-sinüsein düzeylerini çok yüksek seviyede ürettikleri için genetik olarak Parkinson'u geliştiren fareler kullandı .

Ancak midelerinde bakteri bulunan hayvanların semptomları gelişti. Steril fareler sağlıklı kaldı.

Daha ileri testler bakterilerin Parkinson hastalardan farelere nakledildiğini gösterdi ve sağlıklı insanlardan alınan bakterilere göre daha fazla semptom oluşturdu.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden araştırmacılardan Dr Timothy Sampson, "Bu, 'eureka' anıydı, fareler genetik olarak özdeşti, tek fark, bağırsak mikrobiyolojisinin varlığı veya yokluğu idi.

"Şimdi, bağırsak bakterilerinin Parkinson hastalığının semptomlarını düzenlediğini ve hatta gerekli olduğunu düşünüyorduk"

'Paradigma kayması'

Bilim adamları, bakterilerin beynin bir bölümünü aşırı derecede aktif hale getiren ve hasara yol açan kimyasallar saldığına inanıyorlar.

Bakteri, lifi kısa zincirli yağ asitlerine bölebilir. Bu kimyasalların dengesizliği beyindeki bağışıklık hücrelerini hasara neden olarak tetiklediği düşünülmektedir.

MikrogliaResim telif hakkıCALTECH

Resim yazısıBeyindeki bağışıklık hücreleri - mikroglia - bağırsaktaki bakteriler tarafından aktive edilebilir

Dr Sarkis Mazmanian şunları söyledi: "Bağırsak mikrobiyomu ve Parkinson hastalığı arasındaki biyolojik bağlantıyı ilk defa keşfettik.

"Daha genel olarak, bu araştırma, nörodejeneratif bir hastalığın kökenini sadece önceden düşünülmüş olduğu gibi beyindeki değil, bağırsaklarda da görmüş olduğunu ortaya koyuyor.

Mikrobiyomda meydana gelen değişikliklerin Parkinson hastalığına karışabileceği keşfi paradigma kaymasıdır ve hastaları tedavi etmek için tamamen yeni olanaklar yaratır "dedi.

Parkinson şu anda tedavi edilemez.

Bulgular insanlarda doğrulanması gerektiği halde araştırmacılar, sindirim sisteminde veya hatta probiyotikte çalışan ilaçların hastalığa yeni terapiler olmasını umuyor.

Bağırsakta yaşayan trilyonlarca bakteri sağlığı için çok önemlidir, bu yüzden onları tamamen silmek bir seçenek değildir.

Parkinson İngiltere'sinden Dr. Arthur Roach, "Son yıllarda Parkinson'un bağırsağıyla başlayabileceğine dair kanıtlar arttı, ancak olaylar zinciri bugüne kadar bir sır olarak kaldı.

"Bu çalışma, Parkinson'daki bağırsak-beyin bağlantısı hakkında heyecan verici yeni bir cadde açıyor.

"Yanıtlanacak hala birçok soru var, ancak bunun Parkinson'un tedavi seçeneklerini nihayetinde devrim yaratacak daha fazla araştırma başlatacağını umuyoruz."

Reading Üniversitesi'nden Dr. Patrick Lewis, "Bu çalışma, Parkinson hastalarının karnında neler olup bittiğini araştırmanın, hastalığa ne olduğu ve potansiyel olarak yeni bir biyoloji alanı hakkında gerçekten önemli bilgiler sağlayabileceği fikrini pekiştiriyor" dedi. Beyindeki değişiklikleri yavaşlatmaya ya da durdurmaya çalışmak için hedef koymaktır "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
The Challenge Nedir?
The Challenge Nedir?
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli