takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Panik Atak

Panik Atak

Panik Atak
Panik Atak Admin
Bu içerik 804 kez okundu.

 

Panik atak, gerçekte ya da görünürde bir tehlike olmamasına karşın varmış gibi etki gösteren, kısa süreli krizleri ifade etmektedir. Yoğun korku şeklinde beliren bu atak durumunda kişi ne yaptığını ve ne yapacağını bilemez vaziyettedir. Panik atak anında kişi öleceğini ya da kalp krizi gibi bir kriz geçirdiğini düşünebilir. Bu nedenle panik atak, etkisi yüksek olan bir hastalık türüdür. Panik atak tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılsa da bir uzman doktora gidilmesi şarttır. Bu nedenle uzman doktor yardımıyla bu hastalık başarılı bir şekilde atlatılabilmektedir. Öte yandan panik atağın çeşitli belirtileri bulunur.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atağın temel olarak bazı belirtileri bulunur. Çarpıntı, ölüm korkusu, terleme, nefes darlığı, soluk kesilmesi, göğüs sıkışması, bayılacakmış gibi hissetme ve benzeri belirtiler bunlardan bazılarıdır. Başlıca panik atak belirtileri bunlar olmakla beraber çeşitli özelliklerde gösterebilir. Bu nedenle panik atağın başka belirtileri olabilmekle birlikte temelde bu belirtiler gözlenmektedir. Panik atak anında kişi bunun farkındadır ve mevcut kriz durumunu üzerinden atamamaktadır.

Panik atağın temelde pek çok nedeni bulunur. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde listelenebilir.

  • Genetik faktörler panik atak rahatsızlığında çok etkilidir. Ailede panik atak hastası bir şahıs varsa muhtemelen panik atağınızın kaynağı genetik faktörler olabilir.
  • Bazı ilaçlar ve kimyasallar panik atağı tetikleyebilmektedir.
  • Beyinde bulunan ilgili hormonlarda meydana gelen dengesizlikler de panik atağı tetikler.
  • Antidepresan ilaçlar panik atağı tetiklemektedir. Bu nedenle kullandığınız ilaçların yan etkilerini mutlaka okumanız önerilir.
  • Kafein, sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin panik atağı tetiklediği bilinmektedir.
  • Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz tecrübeler panik atağın oluşmasında etkilidir. Bu cinsel saldırı olabilir, çok sevdiğiniz birinin ölüm anına tanıklık etme olabilir. Kişinin yaşamış olduğu olumsuzluklar panik atağı tetiklerken, kişi bu anıyı unutamaz ve gelecekte de panik atağın tekrar nüksetmesine neden olabilir.

Bununla beraber panik atağın kişi hayatına olumsuz etkileri bulunur. Bu etkilerden bazıları şu şekildedir.

  • Arabayı sürüş korkusu meydana gelebilir. Bununla beraber evden çıkma korkusu da eklenebilir.
  • Hasta olduğunu düşünerek sık sık doktora gitme ve yardım alma isteği. Kendini hastanede güvende hissetme.
  • Sosyal ortamlardan kaçınma durumu gözlenebilir.
  • İntihar ve intihar düşünceleri eşlik edebilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atağın tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere temelde iki şekilde yapılmaktadır. Panik atak ilaçsız tedavi ilaç kullanmadan, psikolog eşliğinde yapılan bir tedavi şeklini ifade eder. Buna göre kişi bir psikoloğa gider ve yardım ister. Tedavi süreci ilaçsız bir şekilde başlar. Öte yandan il bazında da çeşitli aramalar yapılabilmektedir. Örneğin İzmir panik atak tedavisi şeklinde bir arama yaptığınızda İzmir’de klinik psikologlarıyla hizmet veren Nora Psikoloji ile iletişim kurabilir ilgili hizmetlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Merkez İzmir dışından başvurularda online psikolog görüşmesi imkanı yani online terapi ile hizmet sağlayabilmektedir. Gelişmiş arama sistemi sayesinde hizmetlere ulaşabilir, psikolog hizmeti satın alabilirsiniz.

Kaynak: https://norapsikoloji.com/panik-atak-tedavisi/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi