ÖSYM

ÖSYM

ÖSYM
ÖSYM Admin
Bu içerik 846 kez okundu.

 

ÖSYM; ölçme seçme ve yerleştirme merkezi olarak açılımı bulunan ve Türkiye'de eğitim alanında hizmet veren kurumdur. 1974 yılında kurulan ÖSYM merkezi Ankara'da yer almaktadır.

 

Yıl çapında yapılan her türlü kamu sınavları ÖSYM'nin ölçeğinden geçmektedir. Günümüzde yaşanan salgın durumundan kaynaklı olarak ÖSYM sınav başvurularında hes kodu adı verilen bir kodun sahip olunması ile sınavlara başvuru yapılabilme imkanı sunar.

 

ÖSYM sitesine giriş yapıldığında yapılacak olan kurum sınavlarının tarihleri ve günü ile beraber görebilmektesiniz. Her yılın başlangıcında o senenin tüm sınav grafiği çıkarılmaktadır.

 

Ülke çapında gerçekleştirilecek olan Kaymakamlık sınavları, KPSS sınavı, İç denetçi sınavları başvuru tarihleri erken ve geç başvuru tarihleri ile beraber tek tek listelenmektedir. Kamu personeli seçme sınavı olarak adlandırılan KPSS sınavının önlisans ve lisans olarak yapıldığı zaman dilimleri ALES sınavı ve hatta taşıt alabilmek için kullanılan sürücü belgesi de yine ÖSYM tarafından yapılabilmektedir.

 

ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden iletişim adreslerini bulabilirsiniz. Bu iletişim adresleri üzerinden sınavlara dair soruları ya da yapılacak olan ve işlemlere dair ve kayıtlara dair her türlü sorunuzu iletebileceğiniz bir numara bulunur.

 

ÖSYM Kayıt

Ülke içerisinde yapılan kamu sınavlarına giriş yapılmadan önce ÖSYM tarafından bir şifre almanız ÖSYM sitesine giriş yapabilmeniz gerekir. Siteye giriş yaparak buradan istediğiniz ve yaklaşan sınavlara kaydınızı yaptırabilmektesiniz. Sınav sonuç belgesini ve sınava dair soru çıktılarını yine ÖSYM sayfasından görebilmektesiniz. İsterseniz tüm yıllara ait sınav dokümanlarını da listeli bir şekilde görebilir, mezuniyet bilgilerine de erişebilirsiniz.

 

ÖSYM Uygulaması

ÖSYM'nin aday işlemleri ve görev işlemlerini yayınlamış olduğu ve bu işlemleri takip edebileceğiniz Google play ve App Store'dan indirilebilecek bir uygulama tasarlamıştır. Bu uygulamayı telefona indirerek de kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere