Ortodonti Tedavisi, Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Ortodonti Tedavisi, Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?
Ortodonti Tedavisi, Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı? Admin
Bu içerik 503 kez okundu.

 

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, küçük yaşlarda kendini belli eden çarpık diş sendromudur. 10 çocuktan 6 sında görülebilen sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Mümkündür ki ortodonti tedavisi vardır. Bu alanda uzman doktorlar artık hemen hemen bütün illerde yer almaktadır.

Ortodonti Tedavisi İçin En Doğru Zaman Ne Zamandır?

Küçük yaştaki çocuklar için psikolojik sorunlar yaratabilen, çocukta rahat gülememe, dişlerini saklama ihtiyacı gibi başlıca nedenlerle çocuğun iç dünyasına kapanmasına neden olur. Bazı durumlarda ilkokul çağındaki çocukların arkadaşlarının alaycı şakalarına maruz kalabilirler. Tam kendi benliğini bulabilme döneminde iken çocuğunuzun böyle bir duruma maruz kalmaması için fark edildiğinde müdahale edilmelidir. En azından en yakın diş doktoruna götürülüp muayene sonrası bilgi alınmalıdır. Doktorunuz zaten en uygun Ortodonti tedavisi için sizi yönlendirecektir.

Diş Teli Takılması İçin Yaş Aralığı Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık 30 yaşındaki bir insana da diş teli takılabiliyor. Ortada sorun olarak görülebilecek bir neden varsa bu sadece zaman’dır. Küçük yaşta bir çocuğun ağız içerisinde telin durma süresi 1 ya da 1,5 yıl kadardır. Fakat yaş ilerledikçe dişlerin esneme payı düşünüldüğünde yaklaşık olarak 2 ya da 2,5 seneyi bulmaktadır. Çocuk için tel takılma yaş aralığı genellikle ilkokul çağıdır. Çene ve diş yapısının kesin olarak netleştiği yaş grubu 10 yaş sonrasıdır. Ayrıca çabuk toparlama süreci göz önüne alındığında çarpık diş sendromundan çocuğunuz kısa bir sürede kurtulabilir.

Ortodonti Diş Teli Nasıl Takılır?

Uzman bir doktor teli kısa bir sürede takabilir. Hiç de korkulacak gibi bir durum değildir. Bütün ihtiyaç olan iyi bir doktor, braket ve tellerdir. Doktorunuz güzelce temizlenmiş, çürüklerden arındırılmış sağlıklı bir ağıza braketler için özel üretilmiş bir yapıştırıcı sürer. Sonrasında braketleri cımbız yardımı ile teker teker tutturur. İyice donması ve çıkması için de mavi ışın tutar. Bu ışının size bir zararı yoktur.

Dilerseniz doktorunuzdan gözlük rica edebilirsiniz. Braketlerin bütün dişlere takılması sonrasında braket aralarından teller geçirilmeye başlar. Üzerlerinden küçük dayanıklı plastiklerle tutturulup sabitlenir. Bu plastik bazen metal renginde bazen farklı renklerde olabilir. Bu tamamen sizin seçiminizdir.

Adım adım ilerleyen doktorunuz artık germe işlemleri ile ilgilenir. Hangi dişlerin yerinden oynatılması gerekiyorsa minicik bir tornavida ile braket üzerindeki vidaları sıkar ya da gevşetir. Siz artık Ortodonti ile sorunlarınızdan kurtulmaya başlamışsınızdır bile. İlk haftalarda ağrınız ve metale alışkın olmayan ağız içinde küçük yaralar olmaya başlar. İki hafta sonrasında normal yaşantınız devam eder.

En çok sorulan sorulardan birisi olan Diş Telleri Varken Dişler Fırçalanabilir mi? adlı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı