Orman yangınları tıpkı COVID-19 gibi küresel tehdit oluşturuyor

Orman yangınları tıpkı COVID-19 gibi küresel tehdit oluşturuyor

Türkiye cumhurbaşkanı 4 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, orman yangınlarının tıpkı COVID-19 salgını gibi küresel bir tehdit olduğunu söyledi.

Orman yangınları tıpkı COVID-19 gibi küresel tehdit oluşturuyor
Orman yangınları tıpkı COVID-19 gibi küresel tehdit oluşturuyor Admin
Bu içerik 14703 kez okundu.

 

Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında verdiği bir röportajda, tüm dünya şu anda “terör tehdidi” gibi bir meydan okumayla karşı karşıya.

Türkiye'de son sekiz günde 187 orman yangını çıktığını ve bunlardan 15'inin henüz söndürülemediğini söyledi.

Başkan, 51 helikopter ve 20 uçağın orman yangınlarını söndürmek için operasyonlar yürüttüğünü söyledi.

Türk istihbaratı ve polis personelinin yangınları kapsamlı bir şekilde araştırdığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kendisine ülkesinin güney illerinde orman yangınlarına karşı devam eden mücadelesine destek vermek için şu anda bakımda olan bir amfibi uçağını Türkiye'ye göndereceğini söylediğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın yangınla mücadele çabalarında Türkiye'ye yardım etmek için yeni bir ekip göndereceğini söyledi.

Azerbaycan'dan Perşembe günü erken saatlerde toplam 160 personel, 40 itfaiye aracı ve bir uçak geleceğini söyledi.

Bu, Bakü'nün Türkiye'nin orman yangınlarına karşı mücadelesine yardım etmek için gönderdiği üçüncü ekip olacak.

Resmi rakamlara göre, geçen Çarşamba günü güney ve güneybatı Türkiye'de başlayan yangınlardan bu yana en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

COVID-19 aşısı

Erdoğan , küresel koronavirüs pandemisine değinerek, Türkiye'nin yerli Turkovac COVID-19 aşısının ülkede yaygın olarak kullanılması için mümkün olan en kısa sürede acil kullanım izni almayı hedeflediğini söyledi.

Yerli aşımız Turkovac'ın 1. ve 2. etapları başarıyla tamamlandı.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 7 büyüyeceğini, önümüzdeki dönemde enflasyon ve faiz oranlarının düşeceğini söyledi.

Çarşamba günü açıklanan rakamlara göre, Türkiye Ocak ayında toplu aşı kampanyası başlattığından bu yana 74.33 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı uyguladı.

Ülke, koronavirüsün yayılmasını engellemek için yoğun aşı kampanyasını sürdürüyor, 18 yaş ve üstü herkes aşı çekimleri için uygun.

Vakalarda ülke çapında bir düşüş ve hızlandırılmış bir aşılama hamlesinin ortasında Türkiye, 1 Temmuz'da virüsle ilgili neredeyse tüm kısıtlamaları kaldırarak yeni bir normalleşme aşamasına girdi.

Bununla birlikte, virüsün Delta varyantının yayılmasını sınırlamak isteyen ülke, Hindistan'dan uçuşları askıya aldı ve İngiltere, İran, Mısır ve Singapur'dan gelenlerin, 72 saat önce COVID-19 test sonuçlarının negatif olmasını şart koştu.

Kıbrıs sorunu

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Erdoğan, Türkiye'nin sonbaharda bölgeyle ilgili konuları görüşmek üzere uluslararası bir toplantı yapmayı düşündüğünü söyledi. Toplantının kapsamı Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve ağırlıklı olarak Maraş olarak da bilinen Maraş ilçesi ile ilgili olacak.

Kıbrıs, BM'nin kapsamlı bir çözüme ulaşmak için yürüttüğü bir dizi diplomatik çabaya rağmen, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında on yıllardır süren bir anlaşmazlığın batağına saplanmış durumda.

1960'ların başında başlayan etnik saldırılar, Kıbrıslı Türkleri güvenlikleri için yerleşim bölgelerine çekilmeye zorladı.

1974'te Yunanistan'ın ilhakını amaçlayan bir Kıbrıslı Rum darbesi, Kıbrıslı Türkleri zulüm ve şiddetten korumak için garantör güç olarak Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açtı. Sonuç olarak, 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kuruldu.

Son yıllarda, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin himayesinde İsviçre'de başarısız bir 2017 girişimi de dahil olmak üzere, inişli çıkışlı bir barış süreci gördü.

Kıbrıs Rum yönetimi 2004 yılında Avrupa Birliği'ne girdi, aynı yıl Kıbrıslı Rumlar uzun süredir devam eden anlaşmazlığı sona erdirmek için bir BM planını engelledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere