Organik Üretim Ve Solucan Gübresi

 Organik Üretim Ve Solucan Gübresi
 Organik Üretim Ve Solucan Gübresi Emre
Bu içerik 0 kez okundu.

             Solucanlar en mucizevi canlılardandır. Tıpkı arıların bal yaptığı gibi solucanlarda gübre yaparak doğaya, toprağa büyük katkıda bulunmaktadır. Solucanlar 5 ile 7 gün arasında hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Çift cinsiyete sahip olan bu toprakaltı yaratıkları üremeleri için çiftleşmektedir. Kompostlaşabilir ürünleri ve organik atıkları gübreye çevirebilme özelliğine sahip olan kırmızı kaliforniya solucanı sayesinde bitkiler ve toprak beslenmektedir.

 

            Kuzey Amerika'da organik gübre yapımında kullanılan eista foetida solucanı başarılı ve faydalı gübreler elde edilmesine katkıda bulunmaktadır. Solucan gübresi gram bazında değerlendirildiğinde birkaç milyon kadar yararlı bakteriye sahiptir. Bu yararlı bakteriler solucanların beslenmesi ile birlikte mide içinden gelerek dışkısından çıkmaktadır.

 

 - SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

             Toprağı yumuşatır, bitkilerin gelişimini sağlar. Böceklerin bitkiye ve toprağa ulaşmasını engeller. Nem tutma özelliğine sahiptir. Erkencilik ve kök çürüklüğü hastalıklarının önüne geçerek korur. Bitki hastalıklarını yok etmek için topraktan zararlı bakterileri ve mantarları uzaklaştırır. İstenildiği kadar organik solucan gübresi kullanılabilir. Kolayca ve anında emilme özelliğine sahip olması sebebi ile çok tercih edilmektedir.

 

 - SOLUCAN GÜBRESİ NERELERDE KULLANILIR?

 

             Kokusuz olması sebebi ile hemen hemen her bahçede kullanılması mümkündür. Park ve bahçe çalışmalarında, organik tarım yapılan yerlerde, balkon ve saksı bitkilerinde, iç ve dış mekân bitkilerinde, ağaçlarda, her türlü sebze ve meyve üretiminde hem ekim hem de dikim aşamasında kullanılabilir. Bu sayede daha lezzetli ürünler elde etmek mümkündür. Bitkilerin gelişimi daha iyi ve daha hızlı olacaktır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı