'Operasyon Olive Branch' parti misyonu değil, devlet misyonudur: CHP lideri Kılıçdaroğlu

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP yetkililerini Türk ordusunun sınır ötesi "Operasyon Zeytin Dalı" ni "Suriye'nin kuzeybatı Afrin şehrinde" siyasileştirdiği "gerekçesiyle itti.

'Operasyon Olive Branch' parti misyonu değil, devlet misyonudur: CHP lideri Kılıçdaroğlu
'Operasyon Olive Branch' parti misyonu değil, devlet misyonudur: CHP lideri Kılıçdaroğlu Admin
Bu içerik 347 kez okundu.

 

Kılıçdaroğlu, 13 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, "Afrin operasyonu bir siyasi operasyon değil, bir devlet operasyonu" olarak parlamentodaki partisi grubuna sesleniyor.

"Ulusal bir görev, parti değil. Ulusal bir görevi parti görevine dönüştürmek istiyorsunuz. Buna, orduya ve ülkeye ihanet denir. Bunun olmasına izin vermeyeceğim "dedi.

İki yetkili, Genel Sekreter Hulusi Akar ve Ulusal İstihbarat Dairesi (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, operasyona olanak sağlamak için uluslararası toplantılar düzenlediklerini söyledi.

O, "siyasi aktörler katılmadı ve ciddiye alınmadı" dedi.

CHP'nin Afrin operasyonunu "devletin hayatta kalması" için desteklediğini belirten Kılıçdaroğlu, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı operasyonu "araçsallaştırmak" için eleştirdi.

"Ordu ancak oradaki milletin ordusu değil, ordu değil. Oğlum bir asker, askerlik görevinden kurtulamadı. Oğlum [askerlik görevini atlamak için] tıbbi rapor almadı. Şimdi sizden [Erdoğan] çocuğunuza ne oldu diye sordum "dedi.

"Çocuklarını askerlik görevinden gizleyen bir kişi vatansever olduğunu iddia ediyor. Anavatan olmayan bir adam milliyetçilik için gösterişsiz bir dil kullanır. O, gayri safi coşku çekiyor "diyerek, Erdoğan'ın çocuklarının zorunlu askerlik görevini yerine getirmediğini savundu.

12 Şubat'ta Ankara'nın İskitler ilçesindeki bir lastik atölyesine yaptığı ziyarette Erdoğan, "herkes Kemal'in ekibi hariç Afrin'e gitmek istiyor" dedi.

Erdoğan, "15 Temmuz'da sokakları vuran ulusumuz Afrin'deki eğitimimizi bekliyor" dedi. Erdoğan, "Afrin'e gitmeye hazırlar" dedi.

Başkan, 2016 darbe girişimi ve buna karşı kendiliğinden ortaya çıkan sivil direnişten söz ediyordu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Milli Takımı'nda ilk hedef Elit Tur'a katılmak
U17 Milli Takımı'nda ilk hedef Elit Tur'a katılmak
Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur programı açıklandı
Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur programı açıklandı