Önden ve Arkadan Kayma Nedir Nasıl Kontra Verilir

Önden ve Arkadan Kayma Nedir Nasıl Kontra Verilir

Önden ve Arkadan Kayma Nedir Nasıl Kontra Verilir
Önden ve Arkadan Kayma Nedir Nasıl Kontra Verilir Emre
Bu içerik 389 kez okundu.

Otomobiller fizik kurallarının bir komplikasyonu sonucu ilerleyen yapılardır. Viraj dönme esnasında otomobilin limitlerinin üzerine çıkıldığı takdirde otomobil kayacaktır. Otomobilin kayma karakteri şasi yapısı, ağırlık merkezi ve bilumum mekanik özellikler ile değişkenlik gösterir. Aynı zamanda bu etkenler otomobilin limitlerini oluşturan hususlardır.

Otomobiller karakterlerine göre önden yahut arkadan kayma yaşarlar. Bu yaşanan kaymaları nasıl hissederiz ve engelleriz.

Otomobillerin ağırlıkları hareket halindeyken ivme durumuna göre otomobil üzerinde yer değiştirirler. Frenaj esnasında otomobilin ağırlığı öne gider, hızlanma esnasında ağırlık arkaya gider, bunun sebebi G kuvvetidir.

Önden Kaymalar Understeer olarak adlandırılır. https://www.otodunya.com/oto-test adresinden de detaylarına ulaşabileceğiniz Understeer sırasında, otomobil direksiyonu çevirmenize rağmen istediğiniz şekilde yön almazlar ve düz gitmeye devam ederler. Önden kayma esnasında yapmamız gereken hamle otomobil üzerinde gezen ağırlığı otomobilin ön kısmına aktararak tutunmayı sağlamak. Bu işlemin birkaç yöntemi vardır. Ayağınızı gazdan çekmek motor freniyle beraber ağırlığın öne gitmesini ve ön tekerlerin tutunmasını sağlar. Eğer ağırlığı öne taşımakta motor freni yetersiz kalırsa çok hafifçe frene dokunmak yardımcı olacaktır. Aynı zamanda direksiyonu daha fazla kırmak yerine biraz daha açarak tekrar viraj yönünde yavaşça kırmak tutunmayı sağlayabilir. Eğer bunlar da yetersiz kalıyorsa, el frenini bir anlık çekip hemen bırakmak otomobilin arkasını kaydırarak ön kısmın viraj içine sokulmasını sağlayacaktır. Önden kayma bunlara rağmen devam ediyorsa yapabilecekleriniz tükenmiştir.

Fizik limitlerini aştığınız taktirde ne yaparsanız yapın tutunmayı sağlayamayacaksınız.  Eğer hatayı kurtarabilecek limitlerde iseniz bu yönergeler ile otomobilinizi çizgiye sokmanız mümkün.

Arkadan Kaymalar Oversteer olarak adlandırılır. Viraj içinde direksiyonu yeteri kadar çevirmenize rağmen otomobilinizin arkası virajdan dışarı doğru kayacağı için otomobilin önü isteminiz dışında virajın içine doğru yönlenecektir. Eğer otomobiliniz arkadan çekişli ise ayağınızı gazdan çekerek direksiyonu hızlı ve yeteri kadar virajın dışına doğru kırıp otomobilinizin düzeleceğini hissettiğiniz an hemen viraj konumuna geri getirmenizle birlikte düzgün bir kontra vermiş, otomobili çizgiye sokmuş olacaksınız. Otomobiliniz önden çekişli ise gaza basmak ağrılığın arkaya gitmesini ve tutulmayı sağlayacaktır. Gaza basmanın yetersiz kaldığı durumlarda tıpkı arkadan çekişli otomobillerdeki gibi kontra vermek işi çözecektir.

Arkadan kaymalar yeterli kontra verildiği takdirde önden kayma kadar tehlikeli olmayacaktır. Fakat yanlış kontra vermek çok ani bir şekilde işleri işin içinden çıkılmaz bir duruma taşıyacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı