Önde gelen Türk ve ABD'li diplomatlar Afgan barış sürecini tartışıyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken , 12 Nisan'da yaptıkları telefon görüşmesinde Afgan barış sürecini ve diğer bazı konuları ele aldı.

Önde gelen Türk ve ABD'li diplomatlar Afgan barış sürecini tartışıyor
Önde gelen Türk ve ABD'li diplomatlar Afgan barış sürecini tartışıyor Admin
Bu içerik 12250 kez okundu.

 

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, " ABD Dışişleri Bakanı @SecBlinken ile faydalı ve yapıcı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Gündemimizdeki ikili meseleler, # Afganistan barış süreci, bu konuda yapılacak İstanbul Konferansı , # Suriye ve # Orta Doğu".

Afgan hükümeti Pazar günü, Türkiye'de düzenlenecek konferans için uyumlu ve birleşik bir barış stratejisinin tamamlandığını duyurdu.

Ülkenin Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi'ne (HCNR) göre, strateji ülkedeki demokrasiyi ve temel hakları ve kurumları korumayı amaçlıyor.

Günün erken saatlerinde, Afganistan Başkan Yardımcısı Amrullah Salih başkent Kabil'de düzenlenen bir halk toplantısında, demokratik değerler üzerine bir anlaşma, ateşkes ve bir "barış hükümeti" kurulmasının İstanbul konferansının gündeminin başında olacağını söyledi.

Cumartesi günü, Washington’un Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve HCNR başkanı Abdullah Abdullah ve diğer üst düzey yetkililerle ayrı görüşmeler yaptı.

ABD'li yetkili Abdullah ile yaptığı görüşmede, HCNR'den ayrı bir açıklamada, dünyanın “Afganistan'ın İstanbul Konferansı'na tek tip bir strateji ile katılmasını beklediğini” söyledi.

Bu haftanın başlarında Ghani, barış sürecini ilerletmek için bir geçiş hükümeti kurulmasını önerdi.

Önerilen İstanbul konferansı için henüz bir tarih açıklanmadı, ancak büyük olasılıkla bu ay içinde yapılması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi