Ofis ağrılarını hafife almayın!

Ofis ağrılarını hafife almayın!
Ofis ağrılarını hafife almayın! Admin
Bu içerik 180 kez okundu.

Ekmek parası ve hayatın keyifli sürmesi için çalışmak şart. Gün boyu ofiste ve bilgisayar karşısında çalışanlar için uzmanlar uyarıda bulunuyor. Sık hareket etmek ve sağlıklı pozisyonlarda oturmak sağlık açısından çok önemli.
 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nadir Şener, masa başında oturarak çalışmanın insanın kendi seçimi olmadığını belirterek, ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri sundu.
5 DAKİKA BİLE OLSA YÜRÜRME MOLASI VERİN


1 – Sık sık hareket molaları verin, 2- Sert bölgeye sıcak uygulayın, 3- Sağlıklı oturma pozisyonu kurallarına uyun, 4- Bilek destekli mause ve klavye kullanın, 5- Stres ağrılarını hafife almayın”
“BİLGİSAYAR ÇARPRAZDA DURMAMALI, BİLEK DESTEKLİ MAUSE KULLANIN”
Dr. Şener, şunları dile getirdi: “Bilgisayar ekranı çaprazda olmamalı. Kişi yan dönerek çalışmak zorunda olmamalı. Ekran da klavye de tam karşımızda yer almalı. Ayrıca bilgisayar ekranının 1/3 üst kısmı göz hizasında olmalı. Yani göz ekrana baş eğilerek değil dik bakmalı. Koltuğa da dik oturulmalı. Dirsekler ve dizler 90 dereceden daha fazla kıvrık olmamalı. Bilgisayar başındayken el bileklerini yukarı doğru aşırı kıvrık kullanmamak önemli. Bilek destekli mouse ve klavyenin tercih edilmesi gerekiyor. Telefonla konuşurken telefon baş ile boyun arasına sıkıştırılarak kullanılmamalı.”
“STRES AĞRILARINI HAFİFE ALMAYIN”
Ofis ortamı ağrılarından kurtulmak için stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerektiğini ifade eden Şener, stresin sürekli adrenalin hormonu salınımına yol açtığını dile getirdi. Şener, “Bu da kasların sürekli sert ve kasılı durumda durmasına ve katılaşmasına neden oluyor. Sonucunda eklemler, sertleşmiş kaslar arasında daha fazla yük taşıyor ve dolayısıyla ağrı kaçınılmaz oluyor.” diye konuştu.
Ofis hayatı nedeniyle eklemlerin uzun süre sabit pozisyonda yorucu bir şekilde kaldığını belirten Şener, şu önerilerde bulundu: “O zaman güçlü ve dayanıklı kaslara ve eklemlere sahip olmak için ofis dışında vücudu hazırlamak gerekiyor. Bunun da en kestirme yolu, düzenli spor yapmak. En ideal spor ise yüzmek. Olanak yok ise ikinci alternatif olarak yürüyüş de yapılabilir. Ben hastalarıma sabah ve akşam işe gidiş ve dönüşlerde 10’ar dakikalık yürüyüş öneriyorum. Bu kadarı bile faydalı. Arabanızı bir uzak otoparka bırakmak, otobüs veya servisten bir durak önce inmek, bu iş için yeterli.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
EDİRNE BELEDİYESİ ULUSLARARASI TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı
Edirne Belediye Başkanı Gürkan Koltuğunu Kadınlara Bıraktı