Obezite Ameliyatları Sonrası Beslenme

Obezite Ameliyatları Sonrası Beslenme
Obezite Ameliyatları Sonrası Beslenme Admin
Bu içerik 119 kez okundu.

 

Obezite günümüzde tüm dünyada mücadele edilen ve farklı şekillerde tedavisi mümkün olan ciddi bir hastalıktır. Obezite teşhisi; vücut kitle indeksi hesaplaması sonucunda teşhisi konulan; kilo alma ve kilo verememe hastalığı olarak kabul edilmektedir. Obez olan kişilerde yağlanma sadece deri altın değildir, organlarda da yağlanma görülmektedir. Bu nedenle ömrü kısaltan, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite tedavisi; mide balonu uygulaması, tüp mide ya da mide küçültme ameliyatları ile gerçekleştirilmektedir. Son derece ciddi operasyonlar olan mide uygulamaları tecrübeli doktorlar tarafından tam donanımlı klinik ve hastanelerde gerçekleştirilmelidir. Mide balonu uygulamasında; endoskopik yöntemlerle mideye gönderilen balonun şişmesi ve mideye daha az gıda alımına neden olması sağlanmaktadır. Tüp mide ameliyatında ise mide küçültülerek bir muz şekline getirilmekte ve fazla gıda alımının önüne geçilmektedir. Mide küçültme ameliyatı ise midenin bir bölümünün alınması işlemidir. Bu işlemden sonra midede fazla gıda alımına yer kalmamakla birlikte daha az açlık hormonunun salgılanması sağlanmaktadır.

Mide ameliyatları sonrasında hasta hızlı bir şekilde kilo vermektedir. Kilo verme süreci yaklaşık 1 yıl kadar sürmektedir. Bu süreçte hastanın sağlıklı beslenmesi, sağlıklı yaşaması ve egzersiz programını aksatmaması gerekmektedir. Aksi taktirde 1 yıldan sonraki süreçte hasta tekrar kilo almaya başlayabilir ve bu çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ameliyat sonrasında; işlenmiş gıdalardan, paketlenmiş ürünlerden, alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır. Şeker ve tuz tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yağlı yiyecekler minimum düzeyde tüketilmelidir. Obezite tedavisi ile birlikte yaşam tarzının da değiştirilmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı kesinlikle diyet programı olarak görülmemelidir. Operasyon sonrasında kilo kontrolüne dikkat edilmeli ve rutin kontroller aksatılmamalıdır.

Detaylı bilgi için : http://www.onurpesluk.com.tr/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı