takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
 New York Times'ın Başarısı Neden Gazetecilik için Kötü Haber Olabilir?

New York Times'ın Başarısı Neden Gazetecilik için Kötü Haber Olabilir?

The New York Times'ın yayıncısı AG Sulzberger ile ilk tanıştığımda onu işe almaya çalıştım.

New York Times'ın Başarısı Neden Gazetecilik için Kötü Haber Olabilir?
New York Times'ın Başarısı Neden Gazetecilik için Kötü Haber Olabilir? Admin
Bu içerik 4426 kez okundu.

 

Bu, 2014 yılında dijital medyanın ilk günlerinde geri döndü ve BuzzFeed News'deydim, The Times gibi ölmekte olan eski mağazaları bir kenara atmaya hazırlanan birkaç yeni şirketten biriydim.

Times hisse senedi hala püskürüyordu ve şirket gazetecilik için ödeme yapmaya devam etmek için mobilya dışında her şeyi satmıştı.

O zaman The Times'a liderlik ettiği varisi Bay Sulzberger teklifimi kibarca reddetti. Ve bugün, baş BuzzFeed editörü olarak sekiz yıl sonra, kendimi yeni medya köşe yazarı olarak kullanıyorum.

On yıl önce, yeni çevrimiçi satış noktalarının patlamasını kronikleştiren geç köşe yazarı David Carr'ın açtığı alana adım atıyorum. Benim odak noktam muhtemelen tersi olacak: Medya endüstrisi, işletmeleri havayollarından eczanelere yeniden şekillendiren aynı zengin-zengin-kazanan, her şeyi alan güçler tarafından oyuna girdiğinden, filmlerden haberlere kadar her şeyin birleştirilmesi.

Ve medyada konsolidasyon hikayesi The Times'ın kendisi hakkında bir hikaye.

Times ve sanayinin geri kalanı arasındaki uçurum geniş ve büyüyen tutar : Şirket şimdi Wall Street Journal, Washington Post ve 250 yerli daha fazla dijital abonesi var Gannett kağıtları kombine En son verilere göre. Ve Times 1.700 gazeteciyi istihdam ediyor - ulusal olarak toplam istihdamın 20.000 ila 38.000 arasında bir yere düştüğü bir sektörde çok sayıda.

Times, haber işine o kadar hakim olur ki, bir zamanlar onu tehdit eden birçok insanı emdi: Gawker, Recode ve Quartz'ın eski üst editörleri The Times'da ve Politico'yu ilk kez bir zorunluluk haline getiren muhabirlerin çoğu- Washington'da okuyun.

Tüm kariyerimi The Times'a karşı yarışarak geçirdim, bu yüzden işe gelmek biraz vermek gibi geliyor. The Times'ın başarısının rekabeti geride bırakmasından endişe ediyorum.

Axios'un kurucusu Jim VandeHei, 2016 yılında dijital abonelik satma planları ile başlayan ancak henüz yapmamış olan “New York Times temelde tekel olacak” dedi. “Times büyüyecek ve niş daha da büyüyecek ve başka hiçbir şey hayatta kalamayacak.”

Hollywood Reporter'ı yeniden icat eden eski Us Weekly editörü Janice Min, The Times'ın genişleyen içerik karışımının diğer dijital abonelik işleri için zorlu bir engel oluşturduğunu söyledi.

“Yayıncılık işi hakkında konuştuğumuz için, her şey biraz üzücü, ama bu paralel evrende insanlar New York Times hakkında Hollywood'daki insanların Netflix hakkında konuşma tarzından bahsediyorlar,” dedi. "Köpeği sallayan kuyruk ve aynı zamanda köpek."

The Times'ın yaralı devden hükümdarlık devine yükselmesi, herhangi bir başlangıçtaki kadar nefes kesiciydi. 2014 kadar yakın bir zamanda, basılı reklamcılık çöküyordu ve abonelerin şirketin pahalı küresel haber toplamalarını destekleyecek kadar para ödeyecekleri fikri bir hayal gibi görünüyordu.

“2018'de yayıncı olan Sulzberger, geçen hafta bir röportajda söyledi,“ Gazetecilik yatırımımızı insanca mümkün olduğunca düz tutmak için satabileceğimiz her şirketi sattık, ”dedi. “Medyadaki tüm zeki insanlar bunun deli olduğunu düşündüler, tüm hissedarlarımız bunun finansal olarak sorumsuz olduğunu düşündüler.”

Sadece birkaç yıl sonra, Amerikan gazeteciliğinde derinleşen bir kriz ve Amerika Birleşik Devletleri başkanının sürekli saldırısı nedeniyle, Times hisse senedi 2014 yılındakini neredeyse üç katına çıkardı ve haber odası 400 çalışanı ekledi. Çoğu gazeteci için başlangıç ​​maaşı 104.600 $ 'dır.

Kağıt şimdi bitişik bir endüstride hakim olmak için sessizce alışveriş yapıyor: ses. Times, 300 milyondan fazla indirme yapan çığır açan podcast stüdyosu olan Serial Productions'ı edinmek için özel görüşmelerde bulunuyor.

Editors’ Picks

Aaron Sorkin on How He Would Write the Democratic Primary for ‘The West Wing’

Can YouTube Quiet Its Conspiracy Theorists?

Sneezing Dogs, Dancing Bees: How Animals Vote
Satın alma derin cepler gerektiriyor: Anlaşma hakkında bilgilendirilen iki kişiye göre, Seri yaklaşık 75 milyon dolarlık bir değerde satıldı, ancak The Times'ın daha az ödemesi bekleniyor. ( Wall Street Journal ilk kez geçen ay Seri'nin satılık olduğunu bildirdi.)

The Times ile popüler hafta içi podcast The Daily ile anlaşma, yöneticilerin podcast'lerin HBO'su olabileceğine inandıkları şirketin Yemek ve Bulmaca uygulamaları gibi iddialı yeni bir ücretli ürünün temelini oluşturabilir.

Geçen hafta Bay Sulzberger ile konuştuğumda, bu dijital ekonomide baş döndürücü ölçek ve hızda başarılı olan ve “tekel” kelimesinden bahsettiğinizde hala inanamayan diğer figürleri hatırlattı.

The Times için çok sayıda rekabet görüyor - kendi geleceği belirsiz olsa da, kablo haberleri gösterdi. Dahası, Amerikalılar birden fazla haber aboneliği satın alacaklarını söylüyor. The Times'ın pazara bir tane yaratmak kadar hakim olmadığına inanıyor.

Sulzberger, "Aslında gördüğünüzü düşündüğüm bir kazanan-herkes dinamiği değil - gerçekte gördüğünüz şey, yükselen-gelgit-asansörleri-tüm teknelerin dinamizmi" dedi. bu orta seviye ürün işinde ona teklif ettim).

İyimserliği, en azından halka açık bir şekilde, yerel abonelikleri kazıyan az sayıda haber kuruluşu tarafından paylaşılıyor.

100.000'den fazla dijital aboneyi çeken Boston Globe editörü Brian McGrory, “The Times, sektörün geri kalanına bazı başarılar için bir yol gösterdi” dedi.

Times yöneticileri, yerel gazeteciliğin çöküşünün demokrasiye yol açtığı tehdidi göz önüne alındığında, daha zayıf kuzenlerine yardım etmenin bir yolunu aradıklarını söylüyorlar.

Gazetenin genel müdürü Mark Thompson “Ama uçaklarda söyledikleri gibi, başkalarına yardım etmeye başlamadan önce kendi oksijen maskenizi takın” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı