NEDEN PATLAMAYAN BUHAR KAZANLARI KULLANILMIYOR?

NEDEN PATLAMAYAN BUHAR KAZANLARI KULLANILMIYOR?
NEDEN PATLAMAYAN BUHAR KAZANLARI KULLANILMIYOR? Admin
Bu içerik 1382 kez okundu.

 

Gün geçmesin ki fabrikalarda kazanlar patlamasın ve masum insanlarımız can vermesinler. Buhar kazanlarının bir bompa gibi patlaması birçok ocağı söndürmüştür ve söndürmeye devam etmektedir. Patlayarak her şeyi yok eden kazanlar birçok acı ile birlikte birçok soru da doğurmuştur.

 

Bir buhar kazanı patladığında can veren işçilerimizin ailelerinin hayat boyu her gün yaşayacakları travma bir kader midir yoksa önlenebilir mi ?

 

Patlayan kazanların yok ettiği fabrikanın en iyi senaryoda aylarca kapanması ve belki iflasa kadar gitmesini gibi sonuçları olmaktadır. Fabrikada çalışan yüzlerce işçinin işsiz kalması ve ölen arkadaşlarının yaratacağı psikolojik etkiler onları maddi manevi etkilemektedir. Ülke olarak işsizliğimizin artmasına ve üretimimizin de azalmasına sebep olan bu olayların etkileri her zaman uzun vadeli olmuştur.

 

Fabrikanın iş güvenliği uzmanları ve imza yetkilisi müdürleri de ölen işçiler yüzünden hapse girebilmektedirler. Bu yetişmiş değerli insanlarımız kendilerini bir hapishaneye düşecek ve ailelerinden yıllarca uzak kalacak birisi olarak düşünmemişlerdir eminim.

 

Peki patlayan kazanın etkisiyle büyük zarara uğrayan fabrika sahiplerinin durumunu tarif edebilir miyiz? Acaba fabrika sahipleri yatırım yaparken bu kazanın patlayarak bu şekilde tüm hayatlarını ellerinden alabileceğini hiç düşünmüşler miydi?  Yatırımcıların maddi olarak yaşadıkları büyük kayıpları karşılamaları yıllar içinde mümkün olsa da vicdanları hayatları boyunca rahat olamayacaktır diye düşünüyoruz.

 

Oysa gelişen teknoloji ile artık birçok fabrika patlamayan buhar kazanlarına yatırım yapmaya başladılar. Bu kazanlar su borulu kazan veya başka bir deyişle Jenesis HUB buhar jeneratörü olarak isimlendirilmektedirler. Jenesis firmasının geliştirdiği ve basınç sınırı olmayan buhar jeneratörlerinin en önemli avantajlardan birisi de buhar kazanlarındaki gibi 1 saat ısınma süresinin olmamasıdır. Buhar kazanları 1 saat boşuna yakıt yakarak buhar üretirken Jenesis HUB buhar jeneratörleri sadece 3-5 dakikada buhar üretebilmektedirler. Sırf bu özellikle bile buhar kazanlarının 10 yıllık ömründe kendi yatırım maliyeti kadar tasarruf sağlayan Jenesis HUB buhar jeneratörleri kanunen de patlama riski olmamasından dolayı insan yaşayan mahallere dahi koyulabilmektedirler. Patlama riski olmayan Jenesis HUB buhar jeneratörleri bu özelliği sayesinde fabrika binasından ayrı bir bina yapmak zorunluluğu da ortadan kalkınca yatırımcılar için arsa ve inşaat maliyetleri de düşmektedir.

 

Daha küçük modüllerin bir arada çalıştırılması sayesinde çok esnek yatırım yapma ve işletme imkanları da sunan Jenesis HUB buhar jeneratörleri kazanlara göre çok kolay işletilebildiği için işletme maliyetleri de çok daha düşüktür.

 

Ayrıca yüksek basınçlara da risksiz bir şekilde dizayn edilebilen Jenesis HUB buhar jeneratörleri sayesinde mikro türbinler vasıtası ile bedavaya elektrik de üretilebilmektedir. İşletmeler ihtiyaçları olan buharı patlamayan Jenesis HUB buhar jeneratörleri ile üretirken aynı zamanda yüksek maliyetlere aldıkları elektriğin bir kısmını da kendileri bedavaya üretme şansına sahip olmaktadırlar.

 

Jenesis Genel Müdürü Fatih Savaşkan yaptığı açıklamada; teknolojinin geldiği bu noktada artık hem yatırımcılar hem iş güvenliği uzmanları, hem de imza yetkilisi müdürler hem de işçiler rahatça işlerine konsantre olabilmektedirler. Örnekleri hızla yayılan bu tür kazan dairelerinin sayısı arttıkça ülkemiz kazançlı çıkacaktır, şeklinde ifade etmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere