NATO şefi: Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz askeri tatbikatlarını iptal etti

23 Ekim'de NATO başkanı, gerilimi azaltmak için Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de önümüzdeki hafta yapılması planlanan askeri tatbikatları iptal ettiklerini söyledi.

NATO şefi: Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz askeri tatbikatlarını iptal etti
NATO şefi: Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz askeri tatbikatlarını iptal etti Admin
Bu içerik 9383 kez okundu.

 

Genel Sekreter Jens Stoltenberg NATO savunma bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Hem Yunanistan hem de Türkiye'nin önümüzdeki hafta ulusal bayramlarında yapılması planlanan askeri tatbikatları iptal etmeye karar verdiklerini teyit edebilirim."

"Çatışmanın çözülmesini memnuniyetle karşılıyorum, iki askeri tatbikatın, Yunan ve Türk tatbikatlarının, kısmen olay ve kaza risklerinin azalması nedeniyle, ama aynı zamanda altta yatan sorunla ilgili müzakerelerin önünü açmaya yardımcı olduğu için iptal edilmesini memnuniyetle karşılıyorum." dedim.

"Ayrıca Almanya'nın bu müzakerelerin başlamasına yardımcı olma ve kolaylaştırma çabalarını da memnuniyetle karşılıyorum ve keşif görüşmelerinin mümkün olan en kısa sürede başlayacağını umuyorum" diye ekledi. 

Görüşmenin ardından Savunma Bakanı Hulusi Akar, tatbikatların iptalinin Türkiye'nin teklifi üzerine yapıldığını söyledi. 

Görüşmede Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmelerin de nasıl konuşulduğunu anlatan Akar, "Barış ve istikrarın sağlanması için yapılması gerekenlere dair değerlendirmelerimizi ifade etme fırsatı bulduk" dedi. 

"Bahsettiğimiz asıl mesele, Güney Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanmasının temel şartının, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi ve bir an önce oradan ayrılmasıdır."

Türkiye'nin Azerbaycan'a desteğini defalarca vurgulayan Erdoğan, Ege ve Akdeniz'deki gelişmelerin de görüşüldüğünü söyledi.

Türkiye'nin sorunların çözümü için uluslararası hukuku, iyi komşuluk ilişkilerini, diyaloğu ve siyasi çözümleri desteklediğini söyledi.

Stoltenberg, kararın “NATO müttefiklerin her gün buluştuğu bir platform olduğunu gösteriyor” dedi.

"Ve farklılıklar ve anlaşmazlıklar gördüğümüzde, bu farklılıkları tartışmak ve sonra ele almak için bir araya gelebilirler ve bugün ve dün savunma bakanları toplantısında tam olarak bunu yaptık" diye ekledi. 

Türkiye'nin Rus S-400'leri satın alması 

Stoltenberg, Türkiye'nin Rus S-400 füze savunma sistemlerini satın alma kararından duyduğu endişeyi de dile getirdi. 

"Bu elbette ulusal bir karardır, ancak aynı zamanda NATO için önemli olan, özellikle hava ve füze savunması söz konusu olduğunda birlikte çalışabilirliğe sahip olmamızdır. Ve S-400 sistemi entegre edilemez, NATO hava ve füze savunmasının bir parçası olamaz ”dedi. 

Türkiye, S-400'ün herhangi bir NATO sistemine entegre edilmeyeceğini ve ittifak için herhangi bir risk oluşturmayacağını düşünüyor. 

Afganistan 

Stoltenberg, NATO savunma bakanlarının Afganistan'daki NATO misyonları ve oradaki barış sürecini tartıştıklarını da söyledi. 

Doha'daki [Katar] müzakereler kırılgan, ancak bir nesilde barış için en iyi şanslar. Ve tüm Afganlar bu tarihi fırsatı değerlendirmeli ”dedi. 

NATO’nun Afganistan’daki varlığının yıllar içinde 100.000’den 12.000’e düşmesi üzerine şunları söyledi: “Afganistan’a birlikte gitmeye karar verdik; gelecekteki düzenlemeler hakkında birlikte kararlar alacağız; ve doğru zaman geldiğinde birlikte ayrılacağız. " 

"Taliban, kabul edilemez şiddet düzeylerini azaltmalıdır. Ateşkesin önünü açmak için. El Kaide ve diğer terörist gruplarla tüm bağlarını koparmalılar. " 

Irak 

Stoltenberg, NATO savunma bakanları Irak’taki NATO eğitim misyonunu da tartıştıklarını belirterek, ittifakın amacının “terörizmle savaşabilecek, kendi kendine yeten Irak kuvvetlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak, IŞİD'in [IŞİD] geri dönüşünü önlemek ve ülkelerini istikrara kavuşturmak olduğunu söyledi. " 

Bugün bakanlar, askeri komutanlarımızı Irak'taki misyonumuzu genişletmekle görevlendirdi. Önümüzdeki yol hakkında Küresel Koalisyon [IŞİD'e karşı] ve Iraklı yetkililere danışmaya devam edeceğiz. "

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere