Namaz Nasıl Kılınır? Tüm Detayları Burada

Namaz Nasıl Kılınır? Tüm Detayları Burada

Müslümanlar için bazı farzlar bulunmaktadır. Bu farzlardan bir tanesi de namaz kılmaktır. Namaz kılmak aynı zamanda İslam'ın 5 şartından bir tanesidir.

Namaz Nasıl Kılınır? Tüm Detayları Burada
Namaz Nasıl Kılınır? Tüm Detayları Burada ahmet
Bu içerik 3017 kez okundu.

Müslümanlar için bazı farzlar bulunmaktadır. Bu farzlardan bir tanesi de namaz kılmaktır. Namaz kılmak aynı zamanda İslam'ın 5 şartından bir tanesidir. Günde 5 vakit kılınan namazda her vakitte farklı kurallar bulunmaktadır ve her vaktin rekatı da farklıdır. Tabii ki ortak olan birçok şey de bulunmaktadır. Her namaz öncesi abdest almak gerekir. Okunan birçok sure de aynıdır. Namaz nasıl kılınır diye kendi kendinize soru soruyorsanız oldukça basit olduğunu söylemek gerekir. Secde, rüku gibi terimleri iyice öğrenip ve mantığını anlayıp sonrasında Sübhaneke, Fatiha gibi belli başlı sureleri ezbere bilen bir kişi 5 vakit namazı rahatlıkla kılabilir.

 

Sabah Namazı

Gün Müslüman inancında sabah namazı ile başlar. Sabah namazı diğer namazlara göre daha kısadır ve 4 rekattan oluşmaktadır. İlk başta 2 sünnet sonrasında da 2 farz kılınır. Sabah namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı da şu şekildedir. Niyet ve tekbir getirildikten sonra Sübhaneke ve Fatiha okunur. Sonrasında Kur'an geçen bir sure okunduktan sonra önce rükuya sonra secdeye gidilir. Secdeden kalktıktan sonra bu sefer Sübhaneke okumadan Fatiha ve bir sure okunur. Sonrasında da secdede Ettahiyyatu ve Allâhummesalli, AllâhummeBârik ve Rabbenâ duaları okunur ve böylece sünnet bitmiş olur. Farzda da farklı bir şey yapılmaz ve aynı şekilde 2 rekat kıldıktan sonra sabah namazının 4 rekatı bitmiş olur.

 

Öğle Namazı

5 vaktin 2.cisi olan öğle namazı 10 rekattan oluşmaktadır. İlk olarak 4 ilk sünnet sonrasında 4 farz ve son olarak da 2 son sünnet kılınmaktadır. Öğle namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı da sabah namazıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Sadee aradaki fark sabah namazında 2. defa secdede olduğunuz vakit Ettahiyyatu ve Allâhummesalli, AllâhummeBârik ve Rabbenâ dualarının okunmasıdır. Fakat öğle namazında bu sadece son sünnette böyledir. İlk sünnet ve farzda ikinci defa secdede olduğumuz vakit sadece Ettahiyyatu okunur. 4.rekatta da sabah namazının son rekatı gibi Ettahiyatu yanında Allâhummesalli, AllâhummeBârik ve Rabbenâ duaları okunur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere