MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Bu haberde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Nereden Alınır, belge sorgulama ve Ücretleri vb. ile ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi başvurusunda bulunacak pek çok kişinin kafasındaki soru MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır sorusu. Mesleki yeterlilik belgesi, MYK tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarından alınır. Yalnızca belgelendirme sınavı yaparak personel yetkinliğini ölçmeyi amaçlayan bu kuruluşlar, herhangi bir eğitim faaliyetinde bulunmamaktadır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen kişi, önce MYK’nın internet sitesinden mesleklerine yönelik ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunu öğrenir ve yalnızca belirli mesleklere yönelik sınav yapan bu kuruluşa başvurur. Başvuru, belgelendirme ücretiyle birlikte, kimlik bilgilerinin yer aldığı başvuru formu doldurularak yapılır; gerekli koşulları sağlaması durumunda, belge alımına yönelik olarak yapılacak sınav tarihleri ve yerleri bu kuruluşça kişiye önceden bildirilir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır sorusunun cevabı olan yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları MYK’ca yapılan inceleme, denetim ve değerlendirme sonucunda gerekli şartları taşıdığı tespit edilen, MYM ve TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından her meslek için ayrı ayrı belirlenen ulusal yeterliliklere yönelik TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilerek sertifika verilmiş kuruluşlardır. Bu kuruluşlarca Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğine uygun olarak teorik ve uygulamalı sınavlar gerçekleştirilir. Sınavlardaki başarı durumuna göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak kişiler belirlenir. Sınavdan sonraki bir ay içinde www.turkiye.org.tr adresinde ilan edilen yazılı ve uygulamalı sınav sonuçları, ayrıca TÜRKİYE MYM internet sitesinde de yayınlanır; adaylar tarafından TC Kimlik Numaraları ve şifreleriyle giriş yapılarak öğrenilebilir. Başarılı olanlaraysa Mesleki Yeterlilik Belgeleri, MYK tarafından onaylanarak teslim edilir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır sorusu hem çalışanı hem de işvereni yakından ilgilendirmektedir. Temelinde mesleki tanımlamaların yapılması ve mesleklere yönelik standartların belirlenmesi bulunan mesleki yeterlilik faaliyetleri, iki tarafında zorunluluk alanında bulunmaktadır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, işe yönelik yanlış kişilerin istihdam edilmesi olasılığını ortadan kaldırması, işverenin mali kaybını önlemesi ve çalışana alanında yetersiz olduğu yönleri göstermesi açısından da büyük önem taşımakta; ayrıca belge sahiplerinin sigorta primi işveren payı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığından, işverene de ciddi maliyet avantajı sağlamaktadır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Nereden Alınır gibi tüm bu soruların cevaplarını İstanbul'da Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kurumlardan olan CERTURK aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bunun için irtibat numaralarımızı arayabilirsiniz.

www.certurk.com

Telefon numaraları:

0216 494 16 98

0216 392 82 68

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor