Muhalefet, TBMM’yi kirletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 milletvekilinin CHP'den yeni kurulan İYİ (İyi) Partisine katılmaları ve meclis grubu kurmasına yardım etmesi üzerine ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) “parlamentonun kirletilmesi” suçlamasıyla suçladı.

Muhalefet, TBMM’yi kirletti
Muhalefet, TBMM’yi kirletti Admin
Bu içerik 285 kez okundu.

 

“24 Haziran'da milletim vatandaşlarım parlamentoyu kirletenlere uygun bir cevap verecekler. Çözüm, sandıktır ”dedi. Erdoğan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için parlamentoda düzenlenen 23 Nisan'daki bir resepsiyonda ek anket tarihine atıfta bulundu.

Erdoğan, “Sözde 15 milletvekiliniz partiden ayrılıyor ve İYİ Partisine katılıyor” dedi.

CHP'den 15 milletvekili 22 Nisan'da İYİ Partisine katıldı. Bu seçimlerin 24 Haziran'da yapılacak seçimlere katılabilmesini sağladı. İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener, Erdoğan'a karşı cumhurbaşkanlığına aday olacağını ilan etti.

Erdoğan, Adalet Partisi'nden (AP) 12 milletvekilinin İstanbul'da bir motelde gizli bir toplantı sonrasında CHP'ye katılmaya ikna olduğu 1977'de “Güneş Motel olayı” na geçişi karşılaştırdı. Bu destekle CHP lideri Bülent Ecevit, yeni girenlere 10 sandalye veren bir kabin oluşturdu.

Türk Parlamentosu 20 Nisan'da erken seçim çağrısında bulunan bir yasa tasarısını onayladı. Bu kararla hem siyasi hem de muhalefet partilerinden 386 milletvekili harekete geçti.

Bir Nisan 2017 referandumunda, Türk seçmenler Türkiye'yi bir parlamento sisteminden cumhurbaşkanlığına geçiren bir yasa tasarısını onayladılar.

Değişikliklere göre parlamentodaki milletvekilleri sayısı 550'den 600'e yükseltilecek, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri beş yılda bir yapılacak ve cumhurbaşkanları siyasi partilerine bağlarını koruyabilecekler.

Yeni seçilen başkanın başkanlık ettiği yeni kabine kurulduktan sonra başbakanın görevine son verilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?