Motosikletli kuryeler İstanbul'un buzlu yollarında yaşam için savaşıyor

Motosikletli kuryeler İstanbul'un buzlu yollarında yaşam için savaşıyor

Türkiye'nin önde gelen metropol, İstanbul, bir hafta sürecek yoğun kar yağışı ve sıfırın rüzgarlarla isabet olmuş zahmetine ekleyerek etti motosiklet böyle sert hava koşullarında siparişleri teslim etmek mücadelesi kuryeler, Milliyet gazetesi Şubat 17'de rapor

Motosikletli kuryeler İstanbul'un buzlu yollarında yaşam için savaşıyor
Motosikletli kuryeler İstanbul'un buzlu yollarında yaşam için savaşıyor Admin
Bu içerik 13401 kez okundu.

 

Öyle” kar ve buz üzerinde binmek çok zor . Ölümle dans ediyoruz ”dedi Motosiklet Kuryeleri Derneği Başkanı Mustafa Özdemir.

Özdemir'e göre metropolde günde 10 ila 14 saat çalışarak bahşiş dahil ayda yaklaşık 4 bin lira (570 dolar) kazanan 50 bin kurye var.

Motosikletli kurye Lütfi M., günde en az iki kez savrulma olayı ile karşılaştığını vurgulayarakBeşiktaş ilçesinde çalışan, "Donmanın nasıl bir his olduğunu kimse bizden daha iyi bilmiyor" dedi.

10 yıldan fazla kurye çocuğu olan Hasan Ceylanlı, bazı meslektaşlarının bu dönemde ölüme yakın deneyimlerle karşılaştığını sözlerine ekledi.

“İnsanların bize gösterdiği duyarsızlıktan bıktık. Saat 23.00 sularında bazı insanlar tatlı sipariş ediyor ve bizden hemen servis yapmamızı bekliyor ”dedi Ceylanlı.

"Son iki gece, motosikletimi soğuktan dolayı tamamen uyuşmuş hissederek sürdüm" diye ekledi.

Motosikletli kuryeler, işlerini halletmek için kendilerine zorbalık yapmaya çalışan bazı işletme sahiplerinden de şikayet ettiler.

Dernek başkanına göre, bazı işletme sahipleri zamana, kar kalınlığına veya buzlu yollara aldırış etmiyor ve onlar için çalışan kuryeleri “Ya siparişe hizmet et ya da işini kaybed” diyerek tehdit ediyor.

Özdemir, "Bazıları [işletme sahipleri], arkadaşlarımızı kişisel bir yaşama sahip olma haklarına aldırış etmeden gece gündüz çalışmaya zorluyor" dedi.

Bu arada meteoroloji uzmanları motosikletli kuryelerin endişelerini gidererek, "Soğuk hava 18 Şubat itibarıyla İstanbul'dan ayrılıyor" dedi.

Ancak metropolde bir haftalık yağışların ardından kar yağışının son günü olan 17 Şubat'ta İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 71'e fırladı.

Trafik sıkışıklığı nedeniyle, Beşiktaş, Kağıthane ve Sarıyer gibi şehrin işlek bazı semtlerinde sakinlerin çoğu araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etti.

İstanbul'un Anadolu yakasındaki Kavacık Mahallesi'nde bazı arabaların karda sıkıştığı görüldü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne giden ana yolda trafiğe neden oldu.

18 Şubat'tan itibaren İstanbul'da sıcaklıkların mevsimsel normlara dönmesi beklenirken, yağışların ülkenin çoğu yerinde devam etmesi bekleniyor.

Türkiye Devlet Meteoroloji Hizmetleri, Türkiye'nin 81 ilinden 69'u için sarı-turuncu uyarıda bulundu.

Yapılan açıklamada, "Marmara bölgesinin batı illerinde, Ege ve Orta Anadolu illerinin çoğunda, Akdeniz bölgesinde batı kıyılarında, tüm Karadeniz ve Doğu Anadolu illerinde kar ve yağmurlar devam edecek" denildi.

Yetkililer ayrıca Orta ve Doğu Anadolu illerinde yaşayanları donma ihtimaline karşı uyardı.

Meteorolojide, kötü hava koşullarından kaynaklanan "potansiyel tehlike" konusunda sakinlere "sarı uyarı" verilir.

"Turuncu uyarı" "tehlike" anlamına gelir, bu da turuncu sinyalin verildiği bir ilde hasar ve kayıpların meydana gelebileceği anlamına gelir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere