Motor Yağı Neden Değiştirilir? Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor Yağı Neden Değiştirilir? Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor Yağı Neden Değiştirilir? Motor Yağının Görevi Nedir?
Motor Yağı Neden Değiştirilir? Motor Yağının Görevi Nedir? Admin
Bu içerik 331 kez okundu.

 

Motor yağı değişimi, araçların periyodik bakımlarında üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Motor yağı araçtaki hareketli parçaların sürtünmesini önlemeye yarar. Sürtünmeler ne kadar minimum düzeyde olursa motor ömrü o kadar uzar ve motor çalışmak için ekstra enerji harcamadığı için araçta yakıt tüketimi artmamış olur. Motorun uzun ömürlü olması ve aracın yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak için periyodik bakımlarda motor yağının değiştirilmesi gerekir. Aksi halde kirli bir motor yağı nedeniyle aracın performansı düşer, motor arızaları meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Motor yağı deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve yağ filtresi kullanılmalıdır. Örneğin; Opel Astra yedek parça ihtiyacı olan bir araç için Opel motor yağı kullanılmalıdır.

Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediğinde motorda arızalar ve diğer parçalarda aşınmalar meydana gelebilir ve aracın bakım masrafları artar. Bu nedenle motor yağı ve yağ filtresi değişimleri zamanında yapılmalıdır. Kirli bir motor yağı nedeniyle aracın performansı düşer, motor arızaları meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Bununla birlikte yağ filtresi de değiştirilmelidir. Motor yağı ve yağ filtresi, deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve oto yedek parça çeşitleri kullanılmalıdır.

Araç motorunda meydana gelen sürtünmeler nedeniyle motor yağı içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın akışkanlık ve kayganlık özelliklerini kaybetmesine neden olur. Motor yağı kirlendiğinde motorun sesi değişir, marş motoru beklenen sürede çalışmaz ve aracın farklı parçalarında sürtünmeden dolayı arızalar, hatta kırılmalar meydana gelir. Bu nedenle periyodik araç bakımlarında; motor yağının kontrol edilmesi, yağ kirlendiğinde motor yağının yağ filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir.

Online mağazasında Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun yedek parça çeşitlerine yer veren Generalopel.com web sitesinde organik antifiriz, Chevrolet şanzıman yağı, direksiyon yağı, fren balata spreyi gibi Chevrolet yedek parça çeşitleri bulabilirsiniz. En iyi motor yağı markaları ve yedek parça fiyatları için hemen General Opel’i web sitesini ziyaret edin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor