Modern ilaçlar Avrupa'da HIV hastalarına, ABD'de ise 10 yıla kadar ömür bekleniyor

Araştırmacılar Perşembe günü yaptığı açıklamada, antiretroviral tedavi olarak bilinen AIDS ilaçlarının geliştirilmesiyle genç HIV pozitif erişkinlerin yaşam beklentisi Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da 10 yıl arttığını söyledi.

Modern ilaçlar Avrupa'da HIV hastalarına, ABD'de ise 10 yıla kadar ömür bekleniyor
Modern ilaçlar Avrupa'da HIV hastalarına, ABD'de ise 10 yıla kadar ömür bekleniyor Admin
Bu içerik 105 kez okundu.

 

Bu, birçok hastanın The Lancet tıp dergisinde yayınlanan araştırmalara göre, HIV olmayan kişilerce yaşayabileceğini umuyordu.

Bilim adamları, iyileştirmelerin muhtemelen daha zayıf toksik ilaç kombinasyonlarına geçişi, ilaca dirençli HIV suşlarıyla enfekte olmuş insanlar için daha fazla uyuşturucu seçeneği ve tedaviye daha iyi uyum göstermesinden kaynaklanacağını belirtti.

Britain University of Bristol'teki araştırmaya öncülük eden Adam Trickey, "Araştırmamız, İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nden araştırma yapan Adam Trickey, HIV enfeksiyonuyla ilişkili sağlık sorunlarının taranması, önlenmesi ve tedavisi ile birlikte geliştirilmiş HIV tedavilerinin nasıl ömrünü uzatabileceğine ilişkin bir başarı öyküsünü gösteriyor.

Antiretroviral tedavi veya ART ilk olarak 1990'ların ortalarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. HIV virüsünün replikasyonunu bloke eden üç veya daha fazla ilacın bir kombinasyonunu içerir. Bu, HIV'in neden olduğu bağışıklık sistemindeki hasarları önlemeye ve onarmaya yardımcı olur ve ayrıca hastalığın yayılmasını önler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şu anda, ART'nin tanı konduktan sonra herkese HIV bulaştırılmasını öneriyor.

Araştırmacılar, 1996 ve 2010 yılları arasında ART başlatan HIV ile 88.504 kişiyi içeren 18 Avrupa ve Kuzey Amerika araştırmasını analiz etti.

2008-2010 yılları arasında tedaviye başlayan daha az kişi ilk üç yıl boyunca 1996-2007 yılları arasında tedaviye başlayanlara kıyasla öldü.

Trickey'nin ekibi, AIDS'e bağlı ölümleri özellikle incelediğinde, 1996 ve 2010 yılları arasındaki tedavi esnasındaki sayısı zamanla azaldı çünkü muhtemelen daha modern ilaçlar bağışıklık sisteminin iyileştirilmesinde daha etkili.

Sonuç olarak araştırmacılar, 1996 ve 2013 yılları arasında HIV ile tedavi edilen 20 yaşındaki çocukların yaşam beklentilerinin kadınlar için dokuz yıl, Avrupa Birliği'nde ve Kuzey Amerika'da erkeklerde 10 yıl arttığını belirtti.

Bu, 2008'den itibaren ART'ye başlayıp buna iyi yanıt veren 20 yaşında bir kişinin yaşam beklentisinin, genel nüfusun - 78 yıllık yaşam beklentisine yakın olacağını önermektedir.

Fakat iyileşmeler, HIV taşıyan herkesde görülmedi. Örneğin, ilaç enjekte ederek enfekte olmuş kişilerin yaşam beklentisi diğer gruplarda olduğu gibi artmadı.

Trickey, yüksek riskli gruplara odaklanılması için önleme ve tedavi çabalarına duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması